Sreda, 11. 11. 2015, 13.35
7 let, 1 mesec
"Mramorjeva reforma bo še pospešila selitev kapitala v tujino"
Ministrstvo za finance, ki ga vodi Dušan Mramor, je včeraj v javno obravnavo poslalo osnutke treh davčnih zakonov, ki predvidevajo povečanje konkurenčnosti in produktivnosti slovenskega gospodarstva. Med drugim znižujejo obremenitve dohodkov za nagrajevanje uspešnosti delavcev. Državni zbor naj bi jih sprejel še letos, rok za pripombe pa je 20. november.
Gre za predloge novele zakona o dohodnini, novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ter novega zakona o posebni davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev.
Ta bo neugodno vplivala na razvoj slovenskega kapitalskega trga, ki je osnova za pridobivanje nujno potrebnih investicij. Zaradi ukinjanja olajšav se bo še intenzivneje dogajala selitev kapitala v tujino. Večjega končnega pozitivnega učinka za državo analitika tako ne pričakujeta, dolgoročni izkupiček pa bi bil lahko celo nižji.
"Celotna reforma gre v smer še večjega državnega lastništva in posledično še večjega vpliva politike na že tako neučinkovito gospodarstvo," opozarja Izidor Jerman, direktor naložb v družbi Alpen Invest.
Katere so bistvene novosti davčne reforme?
Delodajalci bodo morali za pridobitev davčnih ugodnosti vnaprej določiti merila nagrajevanja uspešnosti, za ta izplačila pa bodo lahko namenili največ 20 odstotkov dobička preteklega leta. Delodajalec bo moral dohodek za uspešnost izplačati vsem delavcem, ki so bili pri njem nepretrgoma zaposleni vsaj pol leta in bodo izpolnjevali merila nagrajevanja. Vsak delavec bo lahko prejel nagrado v višini največ dveh svojih povprečnih plač oziroma ne več kot pet tisoč evrov.
Stopnja davka za dobičke iz kapitala se torej ne bo več postopno zniževala, ampak bo ves čas lastništva namesto pri 20 odstotkih določena pri 25 odstotkih. Če bo vlagatelj ob prodaji delnic ustvaril deset tisoč evrov dobička, bo po novem ne glede na čas lastništva plačal 2.500 evrov davka pri dohodnini.
Uvedbe socialne kapice, ki jo je minister Mramor vztrajno zagovarjal in bi omejila plačilo socialnih prispevkov navzgor, nova ureditev ne predvideva.
Ukinjajo se davčne olajšave za zaposlovanje brezposelnih. Doslej so lahko olajšavo uveljavljala podjetja kot znižanje davčne osnove v višini 45 odstotkov plače zaposlene osebe, vendar največ v višini davčne osnove.
Ukinjajo se olajšave za donacije političnim strankam.
Ocenjujejo namreč, da predlogi novih davčnih zakonov predstavljajo dodatno obremenitev tako za celotno gospodarstvo kot tudi za, kar je še posebej zaskrbljujoče, tista podjetja, ki še niso izšla iz krize.