Sreda, 19. 6. 2013, 16.46
7 let, 9 mesecev
Malo gospodarstvo predlaga uvedbo e-davčnih blagajn in e-računov (VIDEO)
Za vrh so pripravili nabor 30 prednostnih ukrepov, vezanih na pravno državo, boljše poslovno okolje, nov razvojni zagon in podporo izvozu, za katere pozivajo vlado, naj jih začne uresničevati takoj, večino pa izpelje do konca leta.
Med ukrepi, vezanimi na pravno državo, predlagajo odločen pregon verižnih podjetij, ki jih ustanavljajo isti lastniki in za seboj puščajo dolgove, pri tem pa svetujejo tesnejšo povezavo davčnega urada z Nacionalnim preiskovalnim uradom. Za zajezitev sive ekonomije med drugim predlagajo uvedbo e-davčnih blagajn, e-računov, načela Vsak račun šteje z nagradnim žrebanjem, povečanje števila inšpektorjev in strožje kazni za kršitelje.
Za boljše poslovno okolje med drugim predlagajo povečanje finančne podpore malemu gospodarstvu, ukrepe za večjo dostopnost posojilnih finančnih virov pri bankah in drugih posojilnih ustanovah ter ponovno odprtje reforme trga dela, in sicer v smeri znižanja stroškov dela. Za nov razvojni zagon med drugim predlagajo povečanje sredstev Slovenskega podjetniškega sklada za subvencije pri nakupu nove tehnološke opreme ter kombinirano podporo sklada mikro in malim podjetjem. Med ukrepi za odločno podporo izvozu pa je med drugim okrepitev podpore specifičnim oblikam nastopa mikro in malih podjetij v tujini.
Ministrstvo bo letos in prihodnje leto po Stepišnikovih besedah objavilo 40 javnih razpisov, v okviru katerih bo na voljo več kot 450 milijonov evrov, večina razpisov pa bo namenjenih ravno malim in srednje velikim podjetjem. Spomnil je tudi na povratne in nepovratne vire financiranja, ki so na voljo malim in srednje velikim podjetjem.
Stepišniku se za večjo gospodarsko rast zdi najpomembnejši izvoz. Ta je po njegovem mnenju edina svetla točka, kjer je možno doseči večji bruto domači proizvod, zato se na tem področju "splača" narediti vse, da bo ta večji.
Minister za notranje zadeve Gregor Virant je razumel pozive malega gospodarstva k odpravi administrativnih ovir. Kot je poudaril, pa je poenostavljanje administrativnih postopkov in čiščenje birokratskih ovir proces, ki se nikoli ne konča.