Petek, 6. 11. 2015, 9.16
1 leto, 11 mesecev
Lahko še en Bavčarjev greh dokončno potopi Istrabenz?
Zgodba okrog pristanišča ima dolgo brado. Leta 2007, še v času, ko je Istrabenz vodil Igor Bavčar, je koprska občina družbi Istrabenz Marina Invest podelila koncesijo za gradnjo turističnega pristanišča Marina Žusterna in krajevnega pristanišča ob izlivu Badaševice. Gradnja naj bi bila končana v dveh letih.
"Glede na to, da je koncesionar bodoče, nove marine v Žusterni družba Istrabenz, sem prepričan, da bo nova marina zgrajena v najkrajšem mogočem času, in sicer v zadovoljstvo vseh, zlasti prebivalk in prebivalcev Mestne občine Koper," je svoje neomajno zaupanje v poslovnega partnerja takrat povzel koprski župan Boris Popovič.
A se je uštel: posel je padel v vodo, za Marino Invest pa se je leta 2010 - v letu, ko je moral oditi tudi Bavčar - začel stečajni postopek.
A tu se zgodba ni končala. Istrabenz je namreč vložil protitožbo. V koprski družbi razlogov ne želijo komentirati, na koprski občini pa so nam pojasnili, da je tožnik prepričan, da koprska občina ni bila upravičena do izplačila bančne garancije. Obravnava v tem postopku poteka danes.
Bilance pa kažejo, da je obstoj holdinga že danes na nitki. Prihodki so se lani glede na leto 2013 zmanjšali za tri odstotke, na 39,8 milijona evrov, ob tem pa so ustvarili tri milijone evrov izgube iz poslovanja. Pri tem finančni dolg znaša 214 milijonov evrov.
Nekoč mogočni obalni imperij se že leta krči. Aprila letos so prodali večinski delež v IT družbi Actual, septembra pa je nove lastnike iz Švice dobilo tudi podjetje Istrabenz hoteli Portorož, sicer lastnik hotela Kempinski.
Holding Istrabenz danes tako zajema družbe Istrabenz Turizem, ki upravlja šest hotelov v Portorožu in enega v Opatiji na Hrvaškem, Istrabenz Plini ter Zastava Istrabenz Lizing (lizinška družba v Srbiji).