Sreda, 25. 9. 2013, 17.44
7 let, 10 mesecev
Guverner Banke Slovenije: Denarja preprosto ni dovolj za vse ukrepe
Izvoznike je pozval, naj zdržijo še kakšen mesec ali dva, ko bo bolj jasno, kaj se bo zgodilo z bančnim sistemom, gospodarstveniki pa so opozorili, da časa zmanjkuje.
Jazbec je ob tem izrazil upanje, da bo izvozni del slovenskega gospodarstva zdržal vsaj še mesec ali dva, ko bomo videli, kaj se bo zgodilo s slovenskim bančnim sistemom. Pričakuje, da bodo banke po začetku prenosa slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank znova lahko razvile svoj kreditni potencial, zato se mu zdi ključno, da se čim hitreje začne čiščenje bilanc.
Guverner se je strinjal, da bodo naslednji tedni in meseci ključni. Tudi tuji investitorji, ki bi bili pripravljeni vlagati v Slovenijo, čakajo, kaj se bo zgodilo, je dejal in dodal, da imajo z njimi vsakodnevne stike.
Poleg sanacije bančnega sistema bodo po njegovem mnenju ključni še priprava proračuna za leto 2014 in ukrepov za razbremenitev oz. oživitev gospodarstva ter politična stabilnost. Vsi trije sklopi so nujno potrebni za to, da Slovenija prepriča mednarodne finančne trge, da je kredibilen dolžnik, je dejal.
Nacionalni interes vidi v tem, da zagotovimo večjo blaginjo vseh davkoplačevalcev, ne glede na to, kdo je lastnik kapitala. "Če bi v Sloveniji res skrbeli za nacionalni interes, zakaj moramo potem reševati nakopičene težave?" se je vprašal.
Zato je treba po njegovem ustvariti takšne razmere, ki bodo najmanj obremenile davkoplačevalce, gospodarstvu pa omogočile normalno delovanje in pogoje za čim višjo gospodarsko rast, ki pripomore k odplačevanju dolgov.
Če bi trojka dejansko prišla v Slovenijo, se postavi tudi vprašanje, kako hitro bi se to poznalo na mednarodnih finančnih trgih v smislu umiritve pritiska, je dejal Fabijan in spomnil, da tudi v Grčiji ni bilo hitrega učinka. Upa, da bo Sloveniji svoje težave uspelo rešiti sami, saj bi se lahko sicer poslabšale tudi razmere za gospodarstvo.