Četrtek, 19. 12. 2013, 7.02
1 leto, 3 mesece
Finančni ministri EU našli rešitev za reševanje bank
Dogovorili so se o enotnem mehanizmu za reševanje bank, ki vključuje enoten organ in sklad za reševanje, ki se bo polnil s prispevki bank.
To je prelomnica za bančno unijo, je poudaril evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier. Po tem dogovoru o enotnem mehanizmu za reševanje bank se lahko začnejo pogajanja z Evropskim parlamentom, je dodal.
Še posebej parlament skrbi, da bo pri odločanju o bančnih vprašanjih odrinjen na stranski tir, ker želijo članice ključno vprašanje vzpostavitve enotnega sklada za reševanje, ki ga bodo polnile banke same, urediti z medvladno pogodbo.
Poleg tega je Schulz kritiziral kompleksnost mehanizma, češ da je namen vzpostaviti enotni mehanizem reševanja, ne več mehanizmov reševanja. "To je, kot da pride bolnik po nujno pomoč, pa najprej skličeš upravo bolnišnice," je ponazoril problem.
Pri prvem vprašanju kaže, da je Nemčija dosegla, da bodo imele glavno besedo pri sprožitvi reševalnega postopka članice. Francija je želela ključno vlogo Evropske komisije.
Podrobne odgovore na drugo vprašanje bo prinesla nova medvladna pogodba, ki naj bi bila dogovorjena do marca 2014. Z njo naj bi oblikovali enotni sklad, ki pa bi imel v prehodnem obdobju nacionalne razdelke. Ti naj bi se v desetih letih povsem zlili v enotni sklad.
Po desetih letih, ko naj bi se nacionalni razdelki v celoti zlili v enotni sklad, ki naj bi imel na voljo 55 milijard evrov, naj bi si bil ta v potrebi po dodatnih sredstvih sposoben izposojati denar na trgih ali iz ESM.
Bančna unija naj bi stala na treh stebrih – enotnem nadzoru, enotnem okviru za reševanje bank in enotnem okviru jamstev za denarne vloge. Namen je utrditi bančni sektor, rešiti problem prepletenosti bančne in dolžniške krize ter preprečiti ponovitev kriz.