Evropski parlament je potrdil uvedbo omejenega davka na finančne transakcije. Interes za sodelovanje pri uvedbi je izrazilo 11 članic unije, vključno s Slovenijo.
V Evropskem parlamentu so ob tem spomnili, da so uvedbo takšnega mehanizma priporočali že dalj časa. "Evropski poslanci so dolgo zagovarjali davek na finančne transakcije, s katerim bi igralce na finančnih trgih prisilili v prevzem večjega dela odgovornosti za reševanje krize, ki so jo povzročili, in omejili nagnjenost k pretiranim tveganjem v prihodnje," so zapisali na spletni strani parlamenta.
Končni cilj je uvedba globalnega davka
Za resolucijo, s katero je parlament podprl uvedbo davka, je glasovalo 533 poslancev. Proti jih je bilo 91, 32 pa se jih je vzdržalo. Besedilo resolucije poudarja, da bi moral biti končni cilj še vedno globalni davek na finančne transakcije, za katerega naj si EU še naprej prizadeva. V tej luči naj enajsterica, ki bo prva zakorakala v tak projekt, tudi pokaže, kaj je mogoče doseči z geografsko širšim davkom.
Odločitev mora potrditi še Svet Evropske unije
Poleg Slovenije so sicer interes za uvedbo davka na finančne transakcije izrazile še Avstrija, Belgija, Estonija, Francija, Nemčija, Grčija, Italija, Portugalska, Slovaška in Španija. Te države zagotavljajo okoli 90 odstotkov celotnega evropskega bruto domačega proizvoda (BDP). Odločitev mora sedaj s kvalificirano večino podpreti še Svet EU. Ko bo odpravljena še ta ovira, bo lahko Evropska komisija začela postopek poglobljenega sodelovanja, v okviru katerega bo davek na finančne transakcije postal resničnost, še pojasnjujejo v parlamentu.