Ponedeljek, 26. 1. 2015, 14.06
7 let, 9 mesecev
Delavci Seaway Yachts vložili predlog za stečaj podjetja
Zadnje mesece so zaradi pomanjkanja materiala za izdelavo plovil večinoma na prisilnem dopustu, od vodstva Seawaya pa tudi niso prejeli pravih zagotovil, da bi družbo, ki je v hudih finančnih težavah, lahko rešili.
Stečaj bi vodstvo podjetja lahko preprečilo, če bi poplačalo delavce, česar bi bili zaposleni zelo veseli, vendar se Virant boji, da za to ni več veliko možnosti. Številni delavci, ki jih je bilo pred začetkom težav v Seaway Yachts okoli sto, so v preteklih mesecih že sami dali odpoved, ker niso mogli več zdržati brez prihodka. Tako so dobili vsaj nadomestilo zavoda, nekateri pa so si našli tudi drugo službo.
Delavci so zadnje redno izplačilo prejeli 26. avgusta lani, potem pa so s precejšnjimi zamudami prejemali le še posamezne dele plač.
"Zelo mi je hudo za firmo in za ljudi, odgovornost za to pa nosijo lastniki," je poudaril Virant, medtem ko s strani vodstva podjetja in lastnikov v sindikatu še niso dočakali pravega odziva.
Z vložitvijo predloga stečaja s strani devetih zaposlenih in s trenutnim perečim likvidnostnim stanjem družbe se je danes seznanil nadzorni svet Seaway Yachts, ki ga vodi Zoran Bošković. "Nadzorni svet družbe Seaway Yachts ocenjuje, da bi zahteva za stečaj nedvomno bistveno otežila proces prestukturiranja podjetja, ki je v sklepni fazi," so sporočili po seji.
Topič, ki je vodenje Seawaya prevzel lansko jesen, se že več mesecev trudi zagotoviti svež denar za Seaway Design in Seaway Yachts ter za Seawayevo podjetje v Italiji, ki imajo za več kot 15 milijonov evrov dolgov. Podjetja imajo tudi blokirane račune, rešitev pa bi bila nov strateški partner ali konverzija terjatev bank v lastniški delež.
Zaradi finančnih težav stoji tudi projekt v Puconcih, kjer je razvojni center že zgrajen, a sameva.