Ponedeljek, 13. 1. 2014, 13.17
7 let, 9 mesecev
Cene nepremičnin na novem dnu, prodaja luksuza obstala
Cene novih stanovanj v Sloveniji so se v tretjem četrtletju lani glede na drugo četrtletje znižale za 15,1 odstotka in dosegle do zdaj najnižjo izmerjeno raven od leta 2007, ko je statistični urad začel spremljati te cene. Cena je za kar 13,5 odstotka nižja od ravni cen v prvem četrtletju 2007. Cene rabljenih stanovanj so ostale nespremenjene.
V Ljubljani so se cene rabljenih stanovanj sicer znižale že peto zaporedno leto četrtletje, tokrat za 3,6 odstotka, in so bile na ravni prvega četrtletja 2006. Cene v ostali Sloveniji pa so se zvišale, za 2,5 odstotka, in so bile na ravni z začetka leta 2007.
Na padec cen novih stanovanj je po navedbah statističnega urada odločilno vplivala prodaja stanovanj iz stečajne mase Vegrada, kjer so v ljubljanskih Celovških dvorih prodali 64 stanovanj, še vedno pa kupca išče 260 stanovanj.
Padec cen je še izrazitejši tudi zato, ker so se cene novih stanovanj, potem ko so se vse leto 2012 postopno zniževale, v prvih dveh četrtletjih leta 2013 nepričakovano zvišale, in sicer glede na zadnje četrtletje 2012 skupno za 11,3 odstotka.
Cene novozgrajenih stanovanj in družinskih hiš skupaj so se v tretjem četrtletju glede na predhodno znižale povprečno za 12,5 odstotka.
Prodajalci so sicer pripravljeni na znižanje cen, za koliko, je odvisno od razloga prodaje. "Tisti, ki dragih nepremičnin niso več sposobni vzdrževati, so bistveno bolj dovzetni za znižanje cen kot pa tisti, ki se zavedajo nepremičninskega krča in niso prisiljeni v prodajo. Slednji čakajo na boljše čase. Čeprav se bodo cene luksuznih nepremičnin še zmanjševale, nekateri prodajalci še kar upajo na obrat cen in svojih nepremičnin ne prodajo pod ceno," pove Komić.
"Pred dvema letoma so precej luksuznih nepremičnin v Ljubljani in na Obali prodali tujcem, tudi Rusom, vendar se je za takšnimi kupci izgubila vsaka sled. Nekaj malega povpraševanja za luksuzom je zaznati pri slovenskih kupcih, prodaja pa se za takšne vrste nepremičnin lahko zavleče tudi do štirih let," svoje izkušnje razlaga Komić.
Po besedah Predraga Todića pa so slovenski kupci zaradi trenutne politične in gospodarske situacije postali previdnejši in se z nakupom ne želijo izpostavljati. Največ povpraševanja zaznavajo na elitnih lokacijah, kot je center prestolnice, Portorož in Bled, še vedno pa med njimi prevladujejo ruski kupci.