Sreda, 3. 7. 2013, 13.49
1 leto, 1 mesec
Bo prodajo Mercatorja proučila Komisija za preprečevanje korupcije?
Državni NKBM je v letih 2009 in 2010 pridobil za 33 milijonov evrov delnic Mercatorja, večino (v vrednosti 18 milijonov evrov) z nakupom na ljubljanski borzi, je dejal Marko Golob, nekdanji član AUKN-ja, sicer med najbolj dejavnimi zato, da Mercatorja Agrokorju niso prodali že lani.
Po njegovem mnenju je sporna tudi prodaja delnic Mercatorja v letih 2012 in 2013. "S tempiranjem in načinom prodajnega postopka, ki sta ga v največji meri spodbudili prav državni banki NKBM in NLB, ki sta tudi prek obvladujočega položaja v Pivovarni Laško največji dejanski lastnici Mercatorja, je bila delničarjem teh bank, predvsem Republiki Sloveniji, povzročena občutna finančna škoda."
Glede na vse navedeno po mnenju članov združenja Solidarnost obstaja "utemeljen sum, da je bil tak način prodaje, vključno s predhodnimi parkiranji delnic, ki je neposredno oškodoval Mercator in njegove neposredne in posredne lastnike, izpeljan namerno". Zato so Komisijo za preprečevanje korupcije zaprosili, da preuči možnosti, da so bila pri prodaji Mercatorja storjena kazniva oz. koruptivna dejanja.
Na vprašanje, ali bi lahko bila prodajna pogodba med Agrokorjem in Mercatorjem razveljavljena, če bi KPK potrdil sum koruptivnih dejanj, je Marko Golob odgovoril: "Da, saj so v pogodbi zelo močne protikorupcijske klavzule." Kot je dodal, je po pričevanju tistih, ki so prodajno pogodbo videli, v primeru njene razveljavitve veliko bolje zaščiten kupec oziroma Agrokor kot Mercator.