Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Četrtek,
22. 8. 2013,
8.25

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

dopust Slovenija

Četrtek, 22. 8. 2013, 8.25

7 let, 10 mesecev

Bi bilo treba letni dopust omejiti na 30 dni?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Sloveniji imamo zdaj dvanajst dela prostih dni, po zakonu pa imamo predpisanih tudi najmanj 20 dni plačanega letnega dopusta. Bi bile na tem področju potrebne kakšne spremembe?

Po mnenju Sama Kupljena iz podjetja Bauhaus bi bilo treba omejiti letni plačani dopust na največ 30 dni. Kar zadeva število praznikov in njihovega mogočega zmanjševanja, ugotavlja, da med prvomajskimi prazniki oziroma v dneh od 27. aprila do 1. in 2. maja država dobesedno zastane.

Poskus odprave praznikov bi povzročil revolucijo Bi pa poskus odprave teh praznikov sprožil pravo revolucijo, saj so se ljudje že navadili na prvomajske praznike. Nasploh bi vsak poskus zmanjševanja števila dela prostih dni med ljudmi povzročil precej hude krvi, zato je vprašanje, ali so uresničljivi, še meni Kupljen.

Težava niso prosti dnevi, ampak učinkovitost dela Po mnenju podjetnika Igorja Akrapoviča v Sloveniji niso težava prosti dnevi, ampak učinkovitost dela. Težava je torej v tem, da v Sloveniji ne delamo osem ur, ampak sedem ur in pol ali pa še manj, zato bi morali drastično povečati učinkovitost dela, da bi res delali osem ur. Tudi odmor se ne bi smel šteti v delovni čas. V času krize bi morebiti zmanjšali število praznikov, v normalnih razmerah pa jih ni preveč. "Ljudje morajo imeti tudi dopust, da se odpočijejo," sklene Akrapovič.

Sindikati proti zmanjševanju števila prostih dni Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poudarja, da v sindikatih nasprotujejo zmanjševanju števila dela prostih dni. "Ne vidimo razloga, da bi se število še dodatno zmanjšalo, saj se je že zmanjšalo," poudarja in opozarja, da Slovenci glede števila dela prostih dni ne izstopamo v primerjavi z drugimi evropskimi državami, tudi naši sosedi Avstrijci imajo več dela prostih dni kot mi. Ali zmanjševanje števila dela prostih dni povečuje produktivnost? Zorko zavrača mnenje delodajalcev, da manjšanje števila prostih dni povečuje produktivnosti. Kot poudarja, je dokazano, da se produktivnost na letni ravni zaradi zmanjševanja števila prostih dni ne poveča kaj dosti, če se sploh. Nasprotuje tudi omejitvi največjega števila dni dopusta. "Zakon o delovnih razmerjih nima omejitve navzgor in prav je tako. Vsaka dejavnost in vsako podjetje ima neko vrsto omejitve, in sicer skozi kriterije dolžine rednega letnega dopusta. Torej je omejitev dana posredno. Prav je, da se socialnim partnerjem na ravni posameznih dejavnosti prepusti odločitev o tem," še pravi Zorko.

Ne spreglejte