Ponedeljek, 12. 6. 2023, 22.07
9 mesecev, 2 tedna
Pravni nasvet
Ali lahko priposestvujem zemljišče?
Živim v hiši, ki jo je kupil moj oče, s parcelami, ki spadajo k hiši. V tej hiši živim sedemdeset let. Hiša je še vedno ograjena z ograjo, kot takrat, ko je bila kupljena. Poleg hiše že vsa leta uporabljamo tudi parcele, ki so bile v lasti nekega podjetja, zdaj pa je lastnik občina. Ali lahko to zemljišče priposestvujem?
Dušan K.
Pravnik na dlani odgovarja:
Priposestvovanje ureja stvarnopravni zakonik, in sicer v 43. členu določa naslednje:
- Dobroverni lastniški posestnik premičnine pridobi lastninsko pravico na njej po preteku treh let.
- Dobroverni lastniški posestnik nepremičnine pridobi lastninsko pravico na njej po preteku desetih let.
- Če dobroverni lastniški posestnik, pod pogoji iz prejšnjega odstavka, izvršuje posest na delu nepremičnine, je ta del predmet samostojnega priposestvovanja.
Priposestvovanje je izvirni način pridobitve lastninske pravice. V poštev pride tako na nepremičninskem kot tudi na premičninskem področju. Razlika je le v priposestvovalni dobi, ki mora preteči, da se pridobi lastninska pravica.
Priposestvovalna doba je za nepremičnine daljša kot za premične stvari, kar je razumljivo, saj so nepremičnine po splošnem gledanju pomembnejše dobrine kot premičnine. Priposestvovalna doba začne teči tisti dan, ko je posestnik dobil stvar v dobroverno lastniško posest, konča pa se z iztekom zadnjega dne te dobe.
Posestnik mora biti "v dobri veri" ves čas trajanja priposestvovalne dobe. V priposestvovalno dobo se všteje tudi čas, ko so imeli stvar v posesti v dobri veri tudi posestni predniki sedanjega dobrovernega lastniškega posestnika.
Stvar lahko priposestvuje le tisti, ki jo ima v posesti, kar pomeni, da izvaja dejansko oblast nad stvarjo (jo uporablja, tam živi, po njej vozi ipd.). Dodaten pogoj je, da gre za lastniško posest, torej da ima stvar v posesti, kot da je njegova.
Zelo pomemben pogoj za priposestvovanje je dobrovernost posestnika. Da lahko pride do priposestvovanja, mora biti posestnik v dobri veri. Posestnik ni v dobri veri, če je vedel ali bi moral vedeti, da ni upravičen do posesti.
V vašem primeru bi bilo priposestvovanje mogoče, če ste bili vi in vaši predniki v dobri veri, da so parcele ob hiši vaše. Za priposestvovanje nepremičnine je treba vložiti ustrezen predlog na pristojno sodišče.