Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 3. 2014,
10.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vesolje

Petek, 28. 3. 2014, 10.13

8 let, 8 mesecev

Sojuz po tehničnih težavah končno priključen na ISS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Rusko vesoljsko plovilo sojuz se je po tehničnih težavah z dvodnevno zamudo ponoči po srednjeevropskem času vendarle priključilo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS).

Plovilo je na postajo med drugim pripeljalo dva ruska in ameriškega astronavta, ki so se pridružili trem astronavtom na ISS.

Po prvotnih načrtih bi se moral sojuz na ISS priključiti v sredo zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času, a mu zaradi tehničnih težav ni uspelo. Po prvih ugotovitvah ena od pogonskih naprav, ki jih sojuz potrebuje za priključitev na ISS, ni pravilno delovala, vzroki za težave pa še niso znani. Ruska vesoljska agencija je za ugotovitev vzrokov imenovala posebno komisijo, nekateri strokovnjaki pa so že izrazili mnenje, da je bil lahko kriv zgolj "matematični problem".

34-krat so obkrožili Zemljo Priključitev na ISS so tako prvič v zgodovini preložili za dva dneva, plovilo z Rusoma Aleksandrom Skvorcovom in Olegom Artemjevom ter Američanom Stevom Swansonom pa je ta čas krožilo po orbiti. Sojuz je 34-krat obkrožil Zemljo, preden je posadka danes zjutraj ob 4. uri po srednjeevropskem času končno lahko stopila na ISS.

"Zabavno je bilo ... tu je precej več prostora," je po videopovezavi z ISS sporočil Skvorcov. "Bila sta dolga dva dneva, a uspelo nam je. Vesel sem, da sem tukaj," pa je povedal Swanson.

Plovilo s posadko je z ruskega vesoljskega izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu poletelo v torek zvečer ob 22.17 po srednjeevropskem času, na ISS pa bi se moralo priključiti v sredo ob 4.04.

Skvorcov, Artemjev in Swanson naj bi na ISS ostali do sredine septembra, izvajali pa naj bi številne poskuse. Na ISS trenutno delajo Japonec Koichi Wakata, Rus Mihail Tjurin in Američan Rick Mastracchio.

Ne spreglejte