Finančno krizo, ki je prizadela Islandijo, so občutili tudi najbogatejši v deželi gejzirjev. Pred finančno krizo leta 2008 je bilo v državi šest milijarderjev, sedaj pa ni nobenega več.
Pet nekdanjih najbogatejših Islandcev je zgubilo vse premoženje ali pa njegov pretežen del. Med njimi sta tudi Björgolfur Gudmundsson, ki je bil nekoč lastnik angleškega nogometnega združenja West Ham United, in Jon Asgeir Johannesson, ustanovitelj holdinga Baugur, ki je bil pred zlomom islandskega finančnega sektorja dejaven tudi v tujini.
Finančna vikinga
Oba sta bila v preteklosti simbol za preobrazbo Islandije iz pretežno turistične in ribolovne države v svet visokih financ. Kot "finančna vikinga" so ju številni Islandci častili kot narodna junaka, politiki pa so se jima dobrikali.
Najmanj trije milijarderji so zdaj vpleteni v sodne postopke zaradi finančno neustreznih ravnanj. Johannessona, ki je imel nekoč v lasti luksuzna stanovanja v New Yorku in Londonu, so februarja letos obsodili na leto dni pogojne kazni. Med drugim zaradi ponarejanja bilanc.
Finančne imerije zgradili pred krizo
Pred krizo je Johannessonu in drugim milijarderjem uspelo, da so s pomočjo kreditov islandskih bank zgradili svoje finančne imperije.
Edini islandski milijarder, ki bi lahko ta naslov ohranil po krizi, je sin Björgolfurja Gudmundssona, ki pa živi v Veliki Britaniji in ga komajda še kdaj vidijo na Islandiji. Njegovo premoženje je bilo maja 2007 vredno 5,1 milijarde dolarjev, dve leti kasneje mu je ostala še milijarda.
Islandsko gospodarstvo si je po krizi sedaj v večji meri že opomoglo - po ocenah naj bi se BDP letos povečal za 2,3 odstotka.