Torek, 2. 8. 2016, 11.30
7 let, 1 mesec
Slovenski osnovnošolci igre igrajo tudi po sedem ur na dan
V Sloveniji je 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Strastni igralci računalniških iger zase pravijo, da se počutijo kot tempirana bomba. Igre začnejo igrati pri povprečni starosti 5,5 leta in jih med konci tednov igrajo skoraj sedem ur na dan.
V raziskavo o vedenjskih zasvojenostih med mladimi v Sloveniji je bilo vključenih 1.071 slovenskih osmošolcev. "Raziskava je pokazala, da je 82,1 odstotka anketirancev v zadnjem letu igralo računalniške igre," je pojasnila Mirna Macur z NIJZ.
Mladi začnejo igrati računalniške igre pri povprečni starosti sedem let. Med delovniki igrajo igre povprečno 1,7 ure dnevno, ob koncu tedna pa skoraj dve uri in pol na dan, je ugotovil NIJZ.
Največ zasvojenih je med fanti
Tisti, ki so zasvojeni, začnejo računalniške igre v povprečju igrati pri zgodnejši starosti kot preostali, igrajo pa tudi bistveno več od sovrstnikov. Med delovnimi dnevi 5,4 ure na dan, med konci tednov pa v povprečju 6,9 ure na dan, je opozoril NIJZ. Pretirano igranje računalniških iger je bolj značilno za fante.
Bolj so nagnjeni k tveganim aktivnostim in se hitreje ujezijo
Strastni igralci računalniških iger se bolj kot svoji sošolci vključujejo v razburljive dogodke in so bolj nagnjeni k uživanju v tveganih aktivnostih, navajajo na NIJZ. Ti osmošolci tudi bolj uživajo, ko nadlegujejo druge ljudi, hitreje izgubijo živce, ko se razjezijo, in pogosteje ne delajo domačih nalog, dodajajo.