Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
14. 1. 2014,
9.29

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Robin Li Baidu Kitajska

Torek, 14. 1. 2014, 9.29

8 let, 6 mesecev

Robin Li: Tujci bodo imeli na Kitajskem vedno težave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kitajska bo za tuja podjetja vedno zahteven trg, pravi Robin Li, prvi mož največjega kitajskega spletnega iskalnika Baidu. Prepričan je namreč, da večina tujcev sploh ne razume, kako ta trg deluje.

Tuje družbe se že dolgo spogledujejo s širitvijo ali vsaj sodelovanjem s Kitajsko, saj je potencial drugega največjega gospodarstva na svetu ogromen. A številne investicije so propadle, ker si ljudje ne vzamejo časa, da bi razumeli posebnosti tega hitro rastočega trga, je prepričan Robin Li, ki je leta 2000 v Pekingu ustanovil spletni iskalnik Baidu.

"Podjetja morajo ugotoviti, kako se povezati z lokalnim okoljem. Če tega ne znajo, nimajo prav veliko možnosti za uspeh," pravi Li. "Naša največja prednost pred tujci je ravno poznavanje zapletenih nians kitajskega jezika."

Z repom med nogami je odšel tudi veliki Google Kot primer je Li izpostavil ameriškega velikana Google, ki sicer po svetu žanje uspeh za uspehom, a ga je kitajski trg hitro ustavil. Google je namreč ob širitvi na kitajsko naletel na precejšen odpor Pekinga, predvsem na področju cenzure. Po nekajletni bitki z goro predpisov in omejitev je spletni velikan leta 2010 zapustil osrednjo Kitajsko in zdaj posluje le prek Hongkonga.

To pa je bila voda na mlin za Baidu, ki mu je uspelo s precejšnjo lahkoto prebroditi močvirje kitajskih predpisov. Podjetje se lahko danes pohvali z največjim tržnim deležem na tem hitro rastočem azijskem trgu, 45-letni Li pa s premoženjem, ki presega osem milijard evrov, in nazivom tretjega najbogatejšega Kitajca.

Ne spreglejte