Največja do zdaj odkrita pomanjkljivost operacijskega sistema Android je velike proizvajalce, ki ga uporabljajo za svoje mobilne naprave, vendarle prepričala o pogostejših in hitrejših popravkih.
Nekaj dobrega pa je le prinesla ogromna varnostna pomanjkljivost Stagefright, ki je potencialno ogrožala več kot milijardo mobilnih naprav z operacijskim sistemom Android. Google, LG in Samsung so namreč obljubili, da bodo v prihodnje objavljali mesečne varnostne popravke za svoje mobilne naprave.
Veliko različic otežuje vzdrževanje
Kot enega od razlogov, zakaj so do zdaj takšni popravki prihajali s precejšnjim zamikom, navajajo številne prilagojene različice operacijskega sistema, ki so v uporabi, kar znatno upočasnjuje razvoj vseh primernih posodobitev. Android je namreč odprtokodni sistem in ga proizvajalci, prav tako tudi mobilni operaterji, lahko prilagajajo tudi z dodajanjem svojih programov.
Android je najbolj uporabljan operacijski sistem za mobilne naprave in zato še bolj zanimiv tudi za računalniške nepridiprave. Varnostne popravke za Android razvijajo Googlovi programerji, a je dolžnost in naloga proizvajalcev mobilnih naprav poskrbeti za distribucijo teh popravkov na svoje izdelke.
Začasna rešitev: izklopite samodejno nalaganje MMS-sporočil
Stagefright, odkrili so ga prejšnji mesec, je toliko bolj nevaren zato, ker napadalcu omogoča prevzem mobilne naprave že s pošiljanjem videosporočila. Dokler ne bodo naredili ustreznega popravka, je v nastavitvah sporočil zelo zaželeno izklopiti samodejno nalaganje prejetih večpredstavnih (MMS) sporočil – neudobje ob ročnem nalaganju prejetih sporočil pristnih pošiljateljev je zanemarljivo majhno v primerjavi s tveganjem, ki obstaja, če se s trenutnim, še nepopravljenim Androidom samodejnemu nalaganju večpredstavnih sporočil ne odpoveste.