Sreda, 8. 11. 2017, 20.00
7 let, 1 mesec
Revolucionarna tehnologija, ki je ljudi s kavčev dvignila na noge
Japonski tehnološki velikan Nintendo je leta 2006 ob izidu svoje zdaj že upokojene igralne konzole Wii izdal videoigro Wii Sports, ki velja za eno najpomembnejših v zadnjih dveh desetletjih. Videoigre je popularizirala kot zabavo ne le za otroke in moške, temveč tudi za mame, dedke in babice, obenem pa je bila ena prvih videoiger, s katero je bilo dejansko mogoče izgubljati odvečno telesno težo.
Satoru Ivata (levo), nekdanji direktor Nintenda, in Šigeru Mijamoto (desno), glavni razvijalec videoiger za Nintendo, svetu premierno predstavljata konzolo Nintendo Wii in videoigro Wii Sports. 9. maj 2006.
Igralna konzola Nintendo Wii je ob izidu novembra 2006 v dnevne sobe uporabnikov prinesla revolucionarni način igranja, saj so lahko dogajanje v videoigri nadzorovali s posebnima daljincema, ki sta zaznavala premikanje rok.
Čeprav je bil v obeh vgrajen merilec pospeška, je daljinec (desno) Nintendo poimenoval le enega od podaljškov konzole Wii, s katerima smo nadzorovali potek igre. Drugemu (levo) so pri Nintendu rekli nunčak.
Izid Wii je pospremila igra Wii Sports, s katero so lahko prvi kupci konzole uporabo daljincev takoj preizkusili v praksi. Igra Wii Sports je vključevala več športnih disciplin - tenis, kegljanje, golf, boks -, za zmagovanje pa je bilo potrebno natančno mahanje po zraku z daljincema.
Kot so pričakovali pri Nintendu, je konzola Wii postala ogromna uspešnica. V prvih nekaj mesecih je Nintendo prodal več Wiijev kot njegova največja tekmeca Sony in Microsoft svojih konzol Playstation 3 in Xbox 360 skupaj. Wii (na fotografiji daljinec in igra Wii Sports) je s 101 milijonom prodanih izvodov sicer peta najbolje prodajana igralna konzola v zgodovini.
Prav igra Wii Sports je imela ogromno zaslug za uspeh konzole Wii. Zaradi inovativne in predvsem takoj priučljive nadzorne sheme, ki je od igralca zahtevala, da v igri posnema resnične gibe, so začeli v dnevno sobo, kjer je potekala zabava z Wiijem, prihajati tudi nevsakdanji obiskovalci - starši, stari starši, dekleta.
Za ciljno skupino igralnih konzol so do izida konzole Nintendo Wii večinoma veljali mladostniki in moški, mnogi strokovnjaki pa prav Wiiju in igri Wii Sports pripisujejo rast priljubljenosti in ukvarjanja z videoigrami pri splošni populaciji oziroma pionirsko vlogo pri razvoju trga priložnostnih iger (tako imenovani "casual gaming").
Marsikdo je opazil še en učinek igranja Wii Sports - zadihanost. Ker so športne panoge v Wii Sports od igralca zahtevale aktivno udeležbo in premikanje celotnega telesa, ne zgolj sedenja ali ležanja na kavču, je porabil več kilokalorij, kar se je pri nekaterih odražalo v izgubi čezmerne telesne teže.
Ameriški lastnik konzole Wii Mickey DeLorenzo je v začetku leta 2007 na sebi izvedel šesttedenski shujševalni poskus. Jedel je enako kot prej, spal je toliko kot prej, le vsak dan je nekaj časa namenil igranju Wii Sports. V šestih tednih je izgubil štiri kilograme in svoj odstotek telesne maščobe znižal za okrog dva odstotka. Kliknite fotografijo za vir. | Foto: Mickey DeLorenzo
Raziskovalci z univerze Johna Mooresa v Liverpoolu v Veliki Britaniji so leta 2007 s študijo (vir), v kateri so sodelovali mladostniki med 13. in 15. letom starosti, ugotovili, da lahko otroci s čezmerno telesno težo samo z igranjem Wii Sports v enem letu izgubijo tudi več kot 12 kilogramov. Opozorili so sicer, da videoigre niso in ne smejo biti nadomestek za prave športne aktivnosti oziroma gibanje na prostem.
Marsikdo se je z Wiijem zares preznojil prvič po dolgih letih
Nintendo je po začetnem uspehu Wii Sports izdal novo igro, ki je izšla spomladi 2008 ter še bolj poudarila vadbeni in shujševalni potencial nove konzole - Wii Fit. Igralcu je ponujala v zabavne aktivnosti zamaskirane vadbene programe, ki so vključevali aerobni (kardiovaskularno vadbo) in anaerobni (moč) trening ter jogo.
Za maksimalni izkoristek igre Wii Fit je bilo nujno treba imeti poseben igralni dodatek Balance Board, približno trikilogramsko plastično podlago, ki je z videzom spominjala na osebno tehtnico. Balance Board je bil opremljen s senzorji, ki so zaznavali uporabnikove premike, moč pritiskov, intenzivnost gibanja in ravnotežje.
Čeprav je bila igra Wii Fit deležna kritik, da noben vadbeni program ni dovolj intenziven ali zanimiv za opravljanje resnih treningov na domu, so jo nekateri strokovnjaki na področju medicine, športa in tehnologije vseeno pohvalili (vir, vir), da gre za dober in predvsem nezastrašujoč prvi korak do ustaljenega režima telesne vadbe.
Wii Fit so za svojega kmalu po izidu vzeli številni centri za fizioterapijo in rehabilitacijo bolnikov, pa tudi zdravilišča in domovi za starejše, kjer so z igro pri svojih gostih spodbujali blago telesno aktivnost.
Padali so rekordi
O priljubljenosti igre Wii Sports veliko pove podatek, da gre za:
- četrto najbolje prodajano videoigro vseh časov,
- najbolje prodajano športno igro vseh časov,
- najbolje prodajano videoigro vseh časov za en sam igralni sistem (Wii Sports je bila na voljo le za konzolo Wii).
Samo igra Wii Sports je bila prodana v skoraj 83 milijonih izvodov, skupaj z naslednikoma Wii Sports Resort in Wii Sports Club ter igro Wii Fit in njenima naslednikoma Wii Fit Plus ter Wii Fit U pa je Nintendo v seriji iger, ki so simulirale telesno aktivnost in športno udejstvovanje, prodal več kot 150 milijonov izvodov.
Tekmeci so poskusili, a nikoli niso bili tako uspešni
Svoji tehnologiji za interakcijo z videoigro s skakanjem po dnevni sobi sta sčasoma predstavila tudi Nintendova tekmeca Microsoft in Sony. Prvi je za konzolo Xbox 360 izdal dodatek Kinect, ki je igralčeve gibe spremljal s kamero in senzorji gibanja, drugi pa je z daljincema Playstation Move za konzolo Playstation 3 malce posnemal Nintendo Wii.
Čeprav so ju kritiki pohvalili, dobila pa sta tudi nekaj iger, ki so igralca prisilile v telesno aktivnost, ne Kinect (na fotografiji) ne Playstation Move nista nikoli dosegla priljubljenosti Nintendovega Wiija. Microsoft je Kinect pred kratkim povsem ukinil, Move pa Sony prodaja še vedno.