Galaxy S II je Samsungov ponos, ki se ga drži sloves najboljšega mobilnika na svetu. Pred skorajšnjo predstavitvijo njegovega naslednika smo pogledali, koliko je resnice v mitu, ki že prerašča v kult.
Je mobilnik res lahko prevelik?
To je vprašanje, s katerim si razbijamo glavo od trenutka, ko smo S II vzeli iz škatle. Čeprav je z 8,5 milimetri izjemno tanek, je S II z merami 125,3 krat 66,1 milimetra namreč precej velik. Precej ljudi tako po diagonali ne seže prek celotnega zaslona, če mobilnik drži v eni roki. Pravo vprašanje je, koga to moti in koga ne. Na žalost na to ne moremo odgovoriti, vam pa toplo priporočamo, da pred nakupom telefon vzamete v roko.
Ob tem boste kaj hitro ugotovili, da je ohišje plastično, medtem ko so tekmeci večinoma kovinski. A Galaxy ne deluje poceni, poleg tega pa je zaradi plastike s 116 grami peresno lahek glede na svojo velikost. Plastike zato nismo uvrstili med slabosti.
Smo pa med prednosti dodali 4,3-palčni zaslon Super AMOLED plus, ki z živimi barvami, steklom Gorilla in odlično odzivnostjo prepriča v trenutku.
Mišičnjak na steroidih
Zabava se nadaljuje pod zaslonom, kjer najdemo dvojedrni 1,2-megaherčni procesor z enim gigabajtom notranjega pomnilnika. Procesor teče kot namazan in pošteno smo se namučili, da smo ga obremenili do točke, na kateri je začel delati nekoliko počasneje. Poudarek je na nekoliko (kar pomeni ne toliko, da bi uporabnika zmotilo). Ob tem smo opazili tudi eno redkih slabih strani Galaxyja – zadeva se začne ob res velikih obremenitvah pregrevati. Nič kritičnega, ampak ravno v veselje nam ni bilo.
S II sicer v originalu sloni na Androidu 2.3.3 Gingerbread v kombinaciji s TouchWiz 4.0, zdaj pa se ga lahko dobi tudi z novejšo različico 4.0 Ice Cream Sandwich. Vgrajenega ima 16 gigabajtov spomina, podpira pa tudi kartice MicroSD v velikosti do 32 gigabajtov.
Verjetno edina povprečna stvar na Galaxyju je baterija. Ta ob običajni obremenitvi zdrži nekoliko več kot en dan, ob veliki pa niti 12 ur. Tako nekako kot preostali zmogljivi pametni telefoni.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Zvok in slika fantastična
Kamera v Galaxyju ima več kot spodobnih osem milijonov pik, LED-bliskavico in cel kup dodatnih nastavitev, tako da vam za kakovost fotografij z največjo resolucijo 3264 krat 2448 pik ni treba skrbeti. Še posebej navdušeni smo nad kakovostjo zunanjih posnetkov, saj Galaxy poveča kontrast do te mere, da preseka celo neposredno sončno svetlobo. Tudi sekundarna kamera z dvema milijonoma točk ni od muh.
Všeč nam je, da so pri Samsungu zadeli ravno tiste stvari, ki jih uporabniki potrebujejo od fotoaparata v telefonu – naprave, ki omogoča občasno fotografiranje in takrat naredi kakovostne posnetke. Tukaj pa še malo kritike – S II na ohišju nima namenske tipke za fotografiranje.
Kakovost videoposnetkov je super, saj Galaxy posname 30 slik na sekundo pri kakovosti 1080 p Full HD. Tudi tukaj je na voljo precej dodatkov in nastavitev, kot na primer fokus na dotik in dodatna osvetlitev temnejših scen. Všečno.
Zapomnili si bomo tudi glasbeni predvajalnik, ki se ponaša z virtualnim prostorskim zvokom, zato je slišati odlično. Prijetno nas je presenetila povezava Bluetooth, ki omogoča brezžično poslušanje glasbe brez preskokov in zamikov.
Kako se obnese kot kamera?
Vseh povezav nam niti ne uspe opisati
No, ko smo bili že ravno pri povezljivosti … Galaxy S II je najbolje povezan mobilnik, kar smo jih kdaj videli. Pri Samsungu so se očitno odločili, da bodo vanj zapakirali čisto vse, kar jim pride pod roke. Poleg razmeroma standardnih zadev, kot so Bluetooth 3.0, DLNA in WiFi, smo našli še Kies, Kies Air, Wi-Fi Direct (deluje kot Bluetooth, samo prek WiFi in precej hitreje), AllShare, HDMI-zrcaljenje, NFC in USB On-The-Go. In vse res deluje. Brez besed (kar se ne zgodi pogosto, zgolj v vednost).
Vsa programska oprema, ki jo potrebujete
Aplikacije v Galaxyju so urejene v t. i. Samsungova središča (Samsung's Hubs), ki so zasnovana za vsa področja življenja. Do knjig, revij, glasbe, mobilnih iger, vseh vrst sporočil in spletnega družabnega življenja lahko tako dostopate prek družabnega središča (Social Hub), bralnega središča (Reader Hub), igralnega središča (Gaming Hub) in glasbenega središča (Music Hub).
Poleg tega se lahko S II pohvali tudi z zemljevidi Google ter izjemno hitro in natančno navigacijo, urejevalnikom besedil Polaris Office, aplikacijo za glasovne ukaze Voice Talk, upraviteljem opravil in številnimi drugimi aplikacijami. Če vam to ni dovolj, pa seveda lahko obiščete Android Market. Na voljo je tudi Samsungova trgovina z aplikacijami, čeprav ne vemo natančno, zakaj. Ko izklopite obvestila o novih aplikacijah, jo lahko mirno ignorirate.
Sodba
Takole na koncu se vedno postavi vprašanje, ali je zadeva vredna svojega denarja. Glede na to, da Galaxy S II ni ravno poceni igrača, je to še bolj pomembno. Torej, kaj nam je bilo všeč? Na kratko: VSE. Nekaterih stvari, ki smo jih omenili med minusi, ponavadi niti ne bi vključili v oceno, a nismo hoteli, da bi delovala smešno.
Galaxy S II ni samo postavil meril za novo generacijo zmogljivih pametnih mobilnikov, ampak je vsa dotedanja merila razbil. Da, je drag, a je vreden vsakega centa.
Splošna ocena: 10
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar.
7 – Na pravi poti.
8 – Dober izbor.
9 – Odlična naprava.
10 – Brez njega mi živeti ni.