Torek, 15. 1. 2013, 13.52
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Apple Mac Mini
Če bi Minija sodil le po videzu, bi na to mesto lahko mirne duše prilepil tekst iz opisa lanske različice – zunanjost se namreč ni spremenila niti za mišjo dlako – računalnik je še vedno spravljen v aluminijastem unibody ohišju, odprtina optične enote, ki je nekdaj zevala na pročelju škatlice, je odsotna že v drugo (in se najbrž nikdar ne bo vrnila tja – za poganjanje vsebin s ploščkov je tako nujen zunanji predvajalnik ali pa povezava z računalnikom, ki podpira pritiklino Remote Disc), vsi priključki in reže so še vedno na zadnji strani.
Razveseljivo je, da je tudi vstopni model Minija zdaj opremljen s štirimi gigabajti delovnega pomnilnika vrste DDR3, ki je za nameček hitrejši (1600 MHz) kot lani. RAM je sicer razširljiv vse tja do 16 GB.
Trdi disk je počasen (5400 obratov na minuto), a tih – 500 GB prostora, kolikor ga zmore zagotoviti sučna enota v osnovni različici računalnika, je (pre)malo, terabajt v dražjih modelih pa že spominja na sodobnost. No, še na večji zvon jo obešajo dokupljivi diski SSD (trenutno na voljo zgolj model s kapaciteto 256 gigabajtov) in Applov pogon Fusion, ki kombinira hitrost SSD-ja in prostornost magnetnika.
Polnopravne grafične kartice ni, kar bi lahko zmotilo čudake, ki bodo Minija uporabljali za poganjanje iger, čemur prvenstveno seveda ni namenjen. No, štiri in več let stari naslovi bi morali kljub odsotnosti Nvidie in AMD-ja delovati brez težav, saj je integrirana Intel HD 4000 po zmogljivosti primerljiva s "prenosniškim" Radeonom HD 6770, od predhodnice HD 3000 pa hitrejša tudi do 65 odstotkov.
Nabor izhodov in odprtin je v osnovi sicer enak kot lani, a prinaša pomembno novost – vsi štirje priključki USB so novejše generacije, kar pomeni bliskovito 5-gigabitno prepustnost. Tu so še standardni Thunderbolt, FireWire 800, HDMI, gigabitni ethernet in dve avdioluknji, pa reža za pomnilniško kartico in gumb za vklop računalnika. Mini zmore s preostalimi napravami in spletom komunicirati tudi prek WiFi-ja (802.11n) in Bluetootha četrte generacije.
Težav s periferijo letos ni bilo, saj sta bili testnemu računalniškemu kompletu priloženi Applovi lastni Magic Mouse (brezžična miška z na dotik občutljivo površino, s katero je mogoče postoriti marsikaj, ne samo klikati) in tipkovnica, ki zaradi kompaktnosti nima numerične komponente.
Kakšne izboljšave prinaša Mountain Lion 10.8? Najbolj v nebo vpijoče so boljša integracija z Applovimi mobilnimi napravami, ki podpirajo vsaj iOS 5, zamenjava iChata s servisom iMessage, spletni brskalnik Safari 6, vozlišči za obvestila (Notification Center) in igre (Game Center), med vrsticami kode pa je seveda mogoče najti tudi stotino drugih, bolj sublimnih posodobitev.
Glede na preostale Applove umotvore je Mini smešno poceni, saj testiranca (pri nas od 660 do 700 evrov) neslavno dohiteva celo osnovni model iPhona 5. Cenovna postavka je sicer več kot upravičena, saj 20-centimetrske večnamenske škatlice s tako bogato in solidno izbrano vsebino ne boste našli za vsakim vogalom.
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.