Petek, 31. 5. 2019, 20.01
5 let, 5 mesecev
Novost za voznike tudi na Hrvaškem, Slovenci ne moremo biti dobre volje
Googlov Zemljevid (Google Maps), najbolj priljubljena mobilna aplikacija za navigacijo, bo med vožnjo po cestah na Hrvaškem z vklopljenimi navodili za iskanje poti od zdaj naprej prikazoval tudi znane lokacije radarjev. To bo lahko v pomoč tudi Slovencu, ki se bo z avtomobilom poleti odpravil na hrvaško obalo, ne bo pa je mogel uporabljati doma. Google je pri širitvi nove funkcije namreč pozabil na Slovenijo, dobili pa so jo skoraj v vseh sosednjih in bližnjih državah. Nekateri slovenski uporabniki sicer poročajo, da jim storitev kljub temu deluje, a Slovenije na uradnem Googlovem seznamu podprtih držav za zdaj še ni. Zemljevid v Sloveniji namreč prikaže le določene radarje, o katerih podatke prispevajo uporabniki sami.
Kdor si bo z Googlovo navigacijo v prihodnje pomagal pri iskanju poti na Hrvaškem in še v nekaj deset drugih državah, bo ob približevanju znani lokaciji merjenja hitrosti na zemljevidu lahko opazil simbol za radar s klicajem.
Foto: Android Police
Pri načrtovanju poti bodo na radarje, če bo pot peljala mimo njih, medtem opozorile oranžne ikone, v katerih bo narisana bela kamera.
Foto: Reddit / Where_is_dutchland
Podobna funkcija je sicer že nekaj časa na voljo v vozniški aplikaciji Waze, katere lastnik je Google od leta 2013, radarje pa voznikom oziroma uporabnikom prikazuje tudi v Sloveniji.
Ista lokacija v aplikacijah Zemljevid oziroma Google Maps (levo) in Waze (desno). Waze voznika opozori, da se približuje lokaciji merjenja hitrosti in kje natanko sta postavljena radarja, Googlov Zemljevid pa ne.
Google opozarjanje na lokacije merjenja hitrosti v aplikacijo Zemljevid (Google Maps) sicer širi zato, ker ima ta neprimerno več uporabnikov, a ne le zaradi tega, ker jim Google želi ugajati, temveč predvsem zato, ker je Zemljevid vse bolj privlačna platforma za oglaševalce.
Slovenijo Google uvršča med države tretjega sveta
Prikaz lokacij radarjev v aplikaciji za navigacijo Google Maps je po najnovejši širitvi storitve, ki jo je v sredo potrdil Google, zdaj na voljo uporabnikom v 43 državah.
Na seznamu najdemo tako rekoč vse države srednje in zahodne Evrope z izjemo Švice, Nemčije in Francije, kjer je opozarjanje na lokacije radarjev prepovedano z zakonom. Pokrit je tudi precejšen del Balkana, ob Hrvaški je storitev na voljo tudi v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Bolgariji, Romuniji in Grčiji.
Prednost pred našo državo so dobile tudi Andora, ki ima približno 130-krat manj kilometrov cest od Slovenije, štiri države z Arabskega polotoka in celo afriški Zimbabve.
Nekateri slovenski uporabniki sicer poročajo, da so na zemljevidu opazili stacionarne radarje, a Slovenije uradno ni na Googlovem seznamu držav, v katerih je ta funkcija aplikacije Zemljevid podprta.
Preberite tudi:
21