Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Petek,
11. 5. 2018,
18.22

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,79

Natisni članek

Natisni članek

Android pametni telefon Google

Petek, 11. 5. 2018, 18.22

6 let, 7 mesecev

Na telefone po izbiri večine Slovencev prihajajo res uporabne novosti

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,79

Ta teden je v tehnološkem svetu minil tudi v znamenju konference Google I/O, ki jo podjetje Google organizira vsako leto, na njej pa ob prototipih novih tehnologij predstavi novosti, ki bodo kmalu na voljo končnemu uporabniku. Na telefone z operacijskim sistemom Android, ki ga razvija Google in ki ga uporablja skoraj 80 odstotkov Slovencev, do konca leta prihaja nekaj res uporabnih prvin.

Google je na konferenci I/O predstavil nekaj najpomembnejših novosti prihajajočega operacijskega sistema Android P, ki bo najverjetneje na voljo ob koncu leta 2018. Bilo jih je še precej več, kot smo jih našteli v spodnjem prispevku, a osredotočili smo se na tiste, ki bodo dejansko tudi uporabne v resničnih scenarijih ter namenjene množični uporabi, ne le ozkemu krogu uporabnikov. Na fotografiji zeleni vesoljček, maskota operacijskega sistema Android, na konferenci Google I/O. | Foto: Reuters Google je na konferenci I/O predstavil nekaj najpomembnejših novosti prihajajočega operacijskega sistema Android P, ki bo najverjetneje na voljo ob koncu leta 2018. Bilo jih je še precej več, kot smo jih našteli v spodnjem prispevku, a osredotočili smo se na tiste, ki bodo dejansko tudi uporabne v resničnih scenarijih ter namenjene množični uporabi, ne le ozkemu krogu uporabnikov. Na fotografiji zeleni vesoljček, maskota operacijskega sistema Android, na konferenci Google I/O. Foto: Reuters

Podaljšano trajanje baterije

Ena zagotovo najuporabnejših prvin, ki jih prinaša nov operacijski sistem Android P, bo varčevanje z baterijo z zmanjševanjem obremenitve komponent mobilne naprave in pametnim prilagajanjem svetlosti zaslona.

Android P bo namreč takoj po začetku uporabe začel beležiti uporabnikove navade pri uporabi aplikacij in potrebe po različno intenzivni svetlosti zaslona.

Sčasoma bo znal presoditi, kdaj uporabnik določenih aplikacij tisti dan ne bo več uporabljal, in temu ustrezno zmanjšati porabo sistemskih sredstev, obenem pa bo svetlost zaslona samodejno zmanjšal takrat, ko uporabnik glede na pretekle izkušnje ne bo potreboval tako svetlega zaslona. 

Funkcija, ki se ji bo reklo Adaptive battery (Prilagodljiva baterija), bo obremenitev procesorja mobilne naprave, kar zadeva aplikacij, ki jih uporabnik ne odpira pogosto, zmanjšala za 30 odstotkov, obljublja Google. | Foto: Reuters Funkcija, ki se ji bo reklo Adaptive battery (Prilagodljiva baterija), bo obremenitev procesorja mobilne naprave, kar zadeva aplikacij, ki jih uporabnik ne odpira pogosto, zmanjšala za 30 odstotkov, obljublja Google. Foto: Reuters

Android P bo s tem razbremenil dva največja porabnika baterije pri mobilnih napravah, s tem pa bo z enim polnjenjem baterije napravo mogoče uporabljati dlje. 

Lažje prenašanje ene največjih nadlog na pametnih telefonih

Vsakemu uporabniku se je že kdaj zgodilo, da je imel vklopljeno samodejno obračanje slike na zaslonu ob nagibu telefona, nato pa se je v najmanj primernem trenutku obrnila ravno tako, kot ni želel.

Android P bo na zaslonu telefona takrat, ko se bo slika obrnila, prikazal poseben gumb, s katerim jo bo tudi ob nagibu naprave mogoče obrniti nazaj v prejšnje stanje. 

Najpreprostejša rešitev za takrat, ko nočemo sprejemati klicev

Še ena uporabna lastnost operacijskega sistema Androp P bo možnost za hiter vklop načina Ne moti, ki na pametnem telefonu z Androidom onemogoči zvok za vse klice, sporočila, opozorila in drugo vsebino.

Če bo uporabnik želel imeti mir, bo pametni telefon z Androidom P na mizo ali katero drugo površino preprosto odložil z zaslonom, obrnjenim navzdol, in način Ne moti se bo vklopil samodejno.

Nove veščine Googlovih fotografskih aplikacij, ki so dejansko uporabne v resničnem svetu

Aplikacija Google Foto (Google Photos), ki je privzeto nameščena na vsakem novejšem pametnem telefonu z operacijskim sistemom Android, bo po najnovejši posodobitvi fotografije dokumentov z boljšo prepoznavo besedila znala pretvarjati neposredno v datoteke PDF. 

Google Foto bo znal v uporabnikovih fotografijah tudi prepoznati obraze oseb, s katerimi je uporabnik povezan na družbenih omrežjih, in mu ponudil bližnjico za takojšnje deljenje fotografij s temi osebami. Uporabno, če imate prijatelje, ki vam takoj po druženju začnejo "težiti", da jim pošljite njihove ali pa skupne fotografije.  | Foto: YouTube Google Foto bo znal v uporabnikovih fotografijah tudi prepoznati obraze oseb, s katerimi je uporabnik povezan na družbenih omrežjih, in mu ponudil bližnjico za takojšnje deljenje fotografij s temi osebami. Uporabno, če imate prijatelje, ki vam takoj po druženju začnejo "težiti", da jim pošljite njihove ali pa skupne fotografije.  Foto: YouTube

Na več pametnih telefonov kmalu prihaja tudi Googlova fotografska superaplikacija Google Lens. Ta prinaša tudi izjemno prvino, zgrajeno na prepoznavanju besedila - če bo uporabnik kamero pametnega telefona usmeril v besedilo v knjigi ali reviji, bo besedilo lahko označil in ga kopiral na svojo napravo:

Zanimiva funkcija za navigacijo z Googlovimi Zemljevidi, katere usoda pa še ni znana

Google je na konferenci I/O pokazal tudi zelo zanimivo novost pri iskanju poti prek aplikacije Google Maps (Googlovi Zemljevidi), pri kateri se je uporabnik okrog sebe razgledoval s pomočjo Uličnega pogleda v aplikaciji, nato pa na zaslonu videl puščice, ki so mu pokazale, kam mora iti, da bo prišel do cilja:

Google sicer ni razkril, ali bo zgornjo funkcijo dejansko vključil v aplikacijo Google Maps ali pa je šlo zgolj za prikaz, kaj zmore njihova navigacijska tehnologija. Velik aplavz prisotnih na konferenci Google I/O po tem, ko so videli to prvino, je bil pokazatelj, da se je uporabniki najverjetneje ne bi branili. 


Preberite tudi:

Deset velikih napak, ki jih delate s svojim pametnim telefonom

Ne spreglejte