Ponedeljek, 27. 7. 2015, 13.04
8 let, 10 mesecev
Kdo bo kupil zemljevide in storitve Nokia HERE?
![](/media/img/ce/54/065b863040b2979e545a.jpeg)
Nokia HERE, ki je izrasla predvsem po nakupu ameriškega podjetja NAVTEQ pred sedmimi leti, se ponaša s tehnologijo zemljevidov in digitalni zemljevidi, ki so našli svojo pot v številne navigacijske naprave in storitve. Zato ne preseneča, da se je ob objavi, da bodo Finci prodali (tudi) to svojo enoto, pojavilo kar nekaj zainteresiranih kupcev.
Nekateri so sicer pomislili, da Baidu ni več v igri, ko je njihov skupni poskus nakupa z Uberjem spodletel, a je prvi mož Baiduja Robin Li zelo jasno dal vedeti, da so še vedno zainteresirani. Prav veliko zanimanje je pognalo ceno v višine, ki jih Uber ni bil pripravljen sprejeti, zaradi česar je odstopil.
Li ni komentiral navedb o tem, ali iščejo novega partnerja pri morebitnem skupnem nastopu, prav tako ni zavrnil namigov, da bi se morda priključili omenjenemu nemškemu konzorciju v zameno za manjšinski delež.
Nokia HERE, ki prispeva približno tri odstotke vrednosti vse Nokie, je lani prispeval 7,6 odstotka vseh prihodkov Nokia, kar je več v primerjavi z letom 2013, ko je bil njihov delež 7,2 odstotka. Lani so navigacijske sisteme s tehnologijo Nokia HERE namestili v 13,1 milijona novih vozil, 22 odstotkov več kot predlani. Prav to strmo rastoče povpraševanje po navigacijskih sistemih – ne le v avtomobilih, temveč tudi za razne storitvene dejavnosti – je razlog, da Finci pričakujejo celo dvakrat več kupnine, kot je knjigovodska vrednost enote HERE, ki jo ocenjujejo na približno dve milijardi evrov.
Z uspešno prodajo bi finska Nokia obenem sklenila enega od svojih strateških ciljev: usmeritev na temeljno dejavnost, to je proizvodnja telekomunikacijske infrastrukture. S tem namenom bodo odšteli 15,6 milijarde evrov za nakup francosko-ameriške družbe Alcatel-Lucent, od katerega pričakujejo okrepljeno vlogo predvsem na severnoameriškem trgu.