Ponedeljek, 28. 8. 2017, 4.03
7 let, 1 mesec
Iz Tihega oceana prihaja prizor, kakršnega svet še ni videl
Japonskim morskim biologom je v objektiv kamere uspelo ujeti ribo, ki je plavala kar 8.178 metrov pod gladino oceana. Gre za rekorden dosežek, saj znanstvenikom rib tako globoko ni uspelo posneti še nikoli.
Riba, ki spada v družino Liparidae, znanstveniki pa ji po domače rečejo polžja riba, ni podobna pošastim, ki jih je mogoče srečati v globinah svetovnih morij. Na posnetku ji družbo dela več členonožcev (škampov in kozic), ki jih je pritegnila vaba - gnijoča skuša - japonskih znanstvenikov. V ozadju je mogoče videti še več polžjih rib.
Takole je eden od članov družine Liparidae oziroma polžjih rib videti na suhem.
Globina, na kateri so znanstveniki japonske vladne agencije za raziskovanje morij odkrili in posneli polžjo ribo, je rekordna, so sporočili v izjavi za javnost.
Ribo so v Marianskem jarku, ki je najgloblji del Tihega oceana, opazovali na globini 8.178 metrov in s tem prejšnji rekord, ki je bil postavljen leta 2014, popravili za 26 metrov.
Oglejte si celoten posnetek rekordnega opazovanja polžje ribe:
Znanstveniki še vedno niso povsem prepričani, kako lahko na videz precej mehka riba preživi na tako ekstremni globini.
Teoretična meja, na kateri se ribje tkivo ne more več upirati izjemnemu pritisku vode, sicer znaša okrog 8.200 metrov, je pred časom poročal National Geographic. Polžja riba na posnetku torej hodi oziroma plava čisto po robu.
Preberite tudi: