Sobota, 9. 3. 2019, 4.00
5 let, 7 mesecev
Bomba iz ZDA: lov na žensko, ki je tisočem Slovencev pobrala denar
Na letališču v Los Angelesu so v sredo aretirali Konstantina Ignatova, prvega moža denarne verige Onecoin, ki je pod pretvezo izdaje lažne kriptovalute milijonom vlagateljev z vsega sveta, tudi iz Slovenije, pobrala več milijard evrov. Pravosodno ministrstvo ZDA je izdalo tudi obtožnico za njegovo sestro Rujo Ignatovo, ustanoviteljico Onecoina, ki pa je neznano kam izginila že leta 2017. Je to vendarle začetek konca brezštevilnih neizpolnjenih obljub o bogastvu, ki se vlečejo že peto leto?
"Klasična piramidna shema v novi preobleki"
Z zgornjimi besedami je Onecoin v sporočilu za javnost, ki ga je v petek izdalo pravosodno ministrstvo Združenih držav Amerike, opisal eden od newyorških tožilcev, ki so prevzeli primer zoper bolgarsko navezo Ruje in Konstantina Ignatova.
"Obtoženca sta na temeljih laži in zavajanja zgradila podjetje, ki se je ukvarjalo s 'kriptovaluto', in vlagateljem obljubila velike donose z minimalnim tveganjem, a je bilo vse skupaj prodajanje zraka. Vlagatelji so postali žrtve, tisti na vrhu, tudi obtoženca, pa so obogateli," je zadevo opisal drug tožilec.
Na Onecoin smo na Siol.net prvič opozorili že februarja 2016. Naš članek je nato razčlenil in za nesmisel označil eden od nekdanjih slovenskih promotorjev onecoina, ki je potem maja 2017 izbrisal vse dokaze, da je bil kadarkoli povezan z onecoinom, in začel ponujati tečaje za trgovanje s kriptovalutami.
Obtožnica zoper Rujo Ignatovo je bila vložena že februarja, a so javnosti njeno vsebino ameriške oblasti razkrile šele v petek, 8. marca.
Konstantina Ignatova, ki je bil na vrhu Onecoina od sredine lanskega leta, obtožnica kot voditelja mednarodne piramidne sheme bremeni finančne goljufije, Rujo Ignatovo, ustanoviteljico Onecoina ter "kriptokraljico", kot so ji skoraj fanatično pravili nekateri vlagatelji in ki se v javnosti ni pojavila že od konca leta 2017, pa finančne goljufije, goljufije z vrednostnimi papirji in pranja denarja. To so kazniva dejanja, za katera tako Konstantinu kot Ruji grozi do dvajset let zapora.
Onecoini nikoli niso obstajali: vrednost "kriptovalute" je enaka nič, trdijo ameriški preiskovalci
Piramidna shema Onecoin je več kot trem milijonom ljudi z vsega sveta na vrhuncu med koncem leta 2014 in koncem leta 2016 pobrala okrog 3,3 milijarde evrov, pravijo preiskovalci.
Vlagatelji so kupili izobraževalne pakete, v zameno pa so dobili žetone, ki so jih nato lahko porabili za tako imenovano "rudarjenje" kriptovalute onecoin.
A kriptovalute onecoin, katere cena je ves čas obstoja stabilno rasla, znižala pa se ni niti leta 2016, ko je Ruja Ignatova celotno zalogo onecoinov povečala za skoraj 60-krat, v resnici sploh ni, trdijo preiskovalci ameriškega pravosodnega ministrstva.
Ruja Ignatova je na dogodku na Tajskem leta 2016 pokazala, da "kriptovaluta" onecoin ne pozna inflacije, saj se je z "vklopom novega blockchaina" njegova zaloga povečala za kar 57-krat. Cena onecoina takrat ni ostala le enaka, temveč se je vsem vlagateljem število onecoinov celo podvojilo.
Onecoini v nasprotju z zagotovili podjetja Onecoin Ltd. namreč ne nastajajo z računalniškim rudarjenjem, njihovo ceno pa v celoti določa vodstvo podjetja ter ne temelji na ponudbi in povpraševanju, je navedeno v sporočilu za javnost ameriškega pravosodja.
Onecoin nikoli ni poznal padca cene in bil imun proti lanskemu zlomu trga kriptovalut.
To pomeni, da je na tisoče in desettisoče onecoinov kupcev izobraževalnih paketov in s tem posrednih vlagateljev v onecoin tako rekoč ničvrednih.
Že danes jih sicer ne morejo prodati na nobeni borzi s kriptovalutami, spletna nakupovalna platforma Dealshaker, ki domnevno omogoča plačevanje z onecoini, pa je polna prevar, kot dokazuje ta prispevek.
Konstantin Ignatov bi moral v drugi polovici marca na dogodku v Dubaju oznaniti, da bo onecoine končno mogoče prodati na borzi. Ker je v priporu, se zdaj to skoraj zagotovo ne bo zgodilo, najverjetneje pa se ne bi niti, če bi bil še vedno na prostosti: Onecoin vlagateljem prihod na borzo, kjer bi s prodajo onecoinov lahko obogateli, namreč obljublja že od leta 2015.
Ruja je imela strategijo za pobeg
Iz zasebnih sporočil Ruje Ignatove, ki so jih pridobili ameriški preiskovalci, je razvidno, da je Ruja Ignatova najverjetneje ves čas vedela, da načeluje veliki goljufiji.
Že leta 2015 naj bi onecoine, ki so jih prejeli vlagatelji, v sporočilih označila za "lažne kovance". Razkrila je tudi svojo strategijo za pobeg, če bi šlo z Onecoinom kaj narobe: "Vzemi denar, beži in krivdo zvali na nekoga drugega." Za zdaj je videti, da se bo s posledicami prevare prvi spoprijel njen pet let mlajši brat Konstantin.
Čeprav naj bi imela doktorat in magisterij, je Ruja Ignatova v svojih govorih pogosto dajala vtis, da ne ve, o čem govori. Nekoč je dejala, da je bitcoin nastal takoj po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, čeprav je bil v resnici ustvarjen šele leta 2009. Leta 2016 je tudi oznanila, da bo z onecoini mogoče trgovati na platformi Xcoinx, čeprav je šlo za lažno borzo, ki je imela razdelek za pomoč uporabnikom dobesedno skopiran kar s slovenske borze s kriptovalutami Bitstamp.
Naložbo v onecoin si je privoščilo tudi ogromno Slovencev, najglasnejši slovenski promotorji onecoina pa so se preselili v druge "poslovne priložnosti" oziroma se naredili Francoze
V Sloveniji so promotorji onecoina predstavitvene dogodke predvsem leta 2016 organizirali kot po tekočem traku.
Ljubljana je bila celo eden od regijskih epicentrov, septembra 2016 je bila tam celo ena največjih konferenc na temo onecoina v jugovzhodni Evropi.
Dogodki, na katerih so promotorji hitrega zaslužka željne vlagatelje vabili k naložbi v "izobraževalne pakete", si bili v prestolnici tako rekoč vsak teden.
Po neuradnih informacijah, ki smo jih pridobili v uredništvu, je v onecoin svoj denar vložilo od nekaj tisoč do celo več kot deset tisoč Slovencev. Če sklepamo po objavah na Facebooku, jih mnogo še vedno upa, da bodo onecoine kmalu lahko prodali za pravi denar in obogateli. Nekateri so z njimi tudi poskusili nakupovati, a so ostali praznih rok.
Najglasnejši slovenski promotorji onecoina so medtem večinoma že poniknili. Nekateri so se preselili v tujino in glas o onecoinu naprej širili od tam, nekateri so vstopili v druge denarne mreže, nekateri pa na družbenih omrežjih zdaj delijo nasvete in celo organizirajo plačljive delavnice za trgovanje z resničnimi kriptovalutami, morebitnim vprašanjem o onecoinu pa se izmikajo oziroma jih preprosto prezrejo.
Preberite več o tem, kaj vse se je dogajalo z onecoinom:
36