Torek, 15. 2. 2022, 19.11
2 leti, 10 mesecev
Količina, hitrosti, cena
Boj za uporabnike 5G bo neizprosen tudi v Sloveniji
Mobilni operaterji tekmujejo, kako bi svojo ponudbo omrežij 5G čim bolj približali uporabnikom. Tudi v Sloveniji nastajajo naročniški paketi, ki smo si jih še pred kratkim težko predstavljali.
Poglavitne prednosti omrežij 5G so večje hitrosti mobilnega prenosa podatkov in manjše zakasnitve, ki so nujen predpogoj za storitve pretočnega videa in druge podatkovno "požrešne" storitve.
Toda nove možnosti prinašajo tudi nove zahteve, zaradi katerih obseg mobilnega prenosa podatkov še naprej nezadržno raste.
Operaterji zato odgovarjajo z novimi naročniškimi paketi, ki imajo vedno večje količine vključenega mobilnega podatkovnega prenosa. Na neomejene količine pogovorov ter kratkih (SMS) in večpredstavnih (MMS) sporočil smo se praktično že povsem navadili in jih sprejeli kot nekaj samoumevnega.
Razumeti, kaj zmoremo z vključenimi gigabajti
Telekom Slovenije je uporabnikovim pričakovanjem glede podatkovnega prenosa v omrežjih 5G odgovoril predvsem z naročniškim paketom Naj 5G, ki vključuje 800 gigabajtov mobilnega prenosa podatkov v lastnem omrežju, od tega okrog 20 gigabajtov brez doplačila v omrežjih Evrotarife (države Evropske unije ter Islandija, Liechtenstein in Norveška).
Teh 800 gigabajtov mesečno je zelo velika količina − ena ura pretočnega videa, seveda odvisno od ločljivosti, velikosti in kakovosti slike, zahteva okrog enega gigabajta podatkov, kar pomeni, da teh 800 gigabajtov zadošča za neprekinjeno predvajanje takšnega videa, 80 gigabajtov pa preostane še za druge potrebe.
Lahko bi rekli − praktično neomejeno.
Telemach: edina meja je pravična raba
Toda Telemach je danes v Sloveniji kot prvi državi v regiji vpeljal, kot jim sam pravi, resnično neomejene mobilne pakete.
V svoji mobilni ponudbi, ki jo zaradi preprostosti in razumljivosti namenoma vzdržujejo na treh paketih, so dvema višjima paketoma Še več in Največ, ki se razlikujeta predvsem po najvišji hitrosti mobilnega podatkovnega prenosa, odpravili sleherno omejitev količine mobilnega podatkovnega prenosa.
Predsednik poslovodstva Telemacha v Sloveniji in na Hrvaškem Adrian Ježina
Kot je pojasnil Adrian Ježina, predsednik poslovodstva Telemacha v Sloveniji in na Hrvaškem, bo edina omejitev politika pravične uporabe, s katero želijo preprečiti (zlo)rabo omrežja zunaj okvirjev domače rabe.
"Če bo nekdo 'kuril' najvišje hitrosti 24 ur vsak dan, sedem dni v tednu, temu zagotovo ne moremo reči pravična domača raba," je povedal Ježina.
V idealnih razmerah že poldrugi gigabit v sekundi
Hitrost omrežja je drugi parameter, s katerim mobilni operaterji tekmujejo. Telemach, ki še ne zagotavlja lastne pokritosti celotne države in zato uporablja (za uporabnike skoraj nezaznavno) nacionalno gostovanje, je na podlagi meritev, ki so jih Telemachovi uporabniki opravili z aplikacijo Ookla Speedtest v drugi polovici lanskega leta, pridobil nagrado družbe Ookla za najhitrejše omrežje 5G in tudi za stacionarno širokopasovno omrežje v Sloveniji.
V idealnih razmerah (neobremenjene bazne postaje in ugodne radijske razmere) dosegajo omrežja 5G hitrosti poldrugega gigabita v sekundi v smeri do uporabnika.
Telemachovo omrežje 5G jim v idealnih razmerah (en sam uporabnik na malo obremenjeni bazni postaji in v dobrih radijskih pogojih) omogoča hitrosti prenosa do 1,5 gigabita v sekundi v smeri do uporabnika in 120 megabitov v sekundi v nasprotni smeri, so nam pojasnili.
Njihovo omrežje 5G pa z današnjim dnem pokriva okrog 36 odstotkov prebivalstva Slovenije oz. 50 večjih krajih po Sloveniji.
Telekom Slovenije: v vsakem trenutku brezplačne meritve hitrosti v svojem mobilnem omrežju
V mobilnem paketu Naj 5G Telekoma Slovenije tržijo hitrosti do 450 megabitov v sekundi do uporabnika in sto megabitov v nasprotni smeri.
To nikakor ne pomeni, da omrežje ne zmore (veliko) več, a je dejanska hitrost v vsakem trenutku in v vsakem kraju močno odvisna od številnih dejavnikov, predvsem od obremenjenosti omrežja in števila sočasnih uporabnikov na istem koščku omrežja. Zato so pri oblikovanju paketa deklarirali hitrosti, za katere trdno verjamejo, da jih lahko zanesljivo zagotavljajo ves čas. Signal 5G Telekoma Slovenije pa sprejema 38 odstotkov prebivalstva Slovenije.
Pri Telekomu Slovenije so prepričani o stalno dostopnih velikih hitrostih svojega omrežja, zato vsem uporabnikom ob pravilnih nastavitvah omogočajo brezplačne meritve v svojem omrežju − preneseni podatki med takšnim preizkusom ne bodo zmanjšali vključene količine mobilnih podatkov.
Nove tehnološke možnosti mobilnih omrežij prinašajo tudi nove zahteve uporabnikov, zaradi katerih obseg mobilnega prenosa podatkov še naprej nezadržno raste.
V stacionarnih širokopasovnih omrežjih količine podatkov že dolgo ne merimo več
Podobne bitke se dogajajo na stacionarnih širokopasovnih omrežjih, kjer že dolgo ne štejejo več bitov in bajtov, ki se pretakajo. Nove tehnologije omogočajo gigabitne hitrosti tudi že na ravni gospodinjstev, seveda tam, kjer nadgradnje omrežij to omogočajo.
Novejše tehnologije, ki se počasi prebijajo v prakso, obljubljajo hitrosti celo do deset gigabitov v sekundi.
Seveda bodo te predvsem dobrodošle za industrijske aplikacije, a tudi v gospodinjstvih, ko bodo nastale take storitve, ki si jih danes morda še ne znamo predstavljati.
Čeprav je hitrost omrežij 5G eden od glavnih prodajnih argumentov, je za kakovost storitev, ki jih zagotavljajo omrežja 5G, vsaj tako pomembna tudi nizka zakasnitev omrežja.
Uporabnik je kralj, dokler ima izbiro
Uporabnikom je seveda pomembna tudi cena − koliko so pripravljeni plačati za to, kar dobijo. Ker se paketi operaterjev razlikujejo tudi po "bonbončkih", ki jih vključujejo, in ker je osnovno ceno mogoče nižati tudi z raznimi ugodnostmi, je neposredna primerjava nehvaležna ali celo nemogoča.
Vsekakor je dobro, da imamo uporabniki izbiro kot svoje najmočnejše potrošniško orodje, ki krepi verjetnost, da bo vsak našel to, kar je najbližje njegovim/njenim željam in pričakovanjem.
3