Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Andreja Lončar

Četrtek,
13. 4. 2017,
13.41

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,43

19

Natisni članek

Natisni članek

umor kriminal Milko Novič sojenje sodišče

Četrtek, 13. 4. 2017, 13.41

7 let, 1 mesec

Milko Novič za umor obsojen na 25 let zapora #video

Andreja Lončar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,43

19

Milko Novič | Foto Bojan Puhek

Foto: Bojan Puhek

Sodišče je Milka Noviča zaradi umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika obsodilo na 25 let zaporne kazni in zanj od današnjega dne do pravnomočnosti sodbe odredilo pripor. Novičev odvetnik Jože Hribernik je napovedal pritožbo na sodbo, že jutri pa se bo pritožil tudi na sklep o priporu.

Milko Novič je obsojen, da je 16. decembra 2014 na Viču v Ljubljani ustrelil takratnega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika.

V 25 let zaporne kazni se mu všetejta dve leti, ki jih je že prestal v priporu. Sodišče ga je oprostilo tudi plačila denarne kazni, saj bi, kot je dejala sodnica, strošek bremenil predvsem njegovo družino, ki pa "z njegovim dejanjem nima nič".

Kaj je po sojenju povedala tožilka Blanka Žgajnar:

Kaj je po sojenju povedal odvetnik Noviča Jože Hribernik:

Poldrugo leto sojenja

Noviča so prijeli v dneh po umoru, sodnica je zanj odredila pripor. Sojenje se je začelo septembra 2015, decembra lani pa je bil Novič izpuščen iz pripora po zaslišanju nemškega izvedenca balistične stroke Axla Mantheia, ki je podvomil o trdnosti dokazov. Zadnje mesece se je tako Novič branil s prostosti. Včeraj se je končal dokazni postopek in glavna obravnava - kaj so v tem dokazovali tožilstvo in obramba, si preberite v članku Še zadnji zagovor Milka Noviča, so dokazi dovolj trdni?.

Novič je tudi v zaključnem govoru vztrajal, da je "popolnoma nedolžen". Tožilka Blanka Žgajnar pa na drugi strani, da je kriv umora, ki ga je po njenem mnenju storil "načrtno in zahrbtno", ter zanj predlagala 30 let zapora. "Za obtoženega ne najdem olajševalnih okoliščin," je obrazložila višino kazni.

Sodišče pri izreku kazni sledilo tožilki

Sodišče je zdaj Noviča obsodilo na 25 let zapora, kar je 5 let manj kot je predlagala tožilka. Sodnica je dejala, da po njenem mnenju ni dokazano, da je šlo za umor na "zahrbten" način, kot je trdilo tožilstvo. Izvedenci namreč niso mogli potrditi, da je bil v času streljanja skrit med avtomobili.

Sodnica se je obenem strinjala s tožilstvom, da je imel Novič motiv v izredni odpovedi, ki mu jo je Jamnik vročil leta 2009, postopek na sodišču, kamor se je Novič pritožil, pa se je končal oktobra 2009. Torej dva meseca pred umorom.  

Nasprotujoče si izjave

Sodnica je ugotovila, da je Novič v preiskavi dajal različne, nasprotujoče si izjave in tudi drugačne kot kasneje na sodišču. Obtoženi se je po njenem mnenju sprenevedal.

V preiskavi se na primer ni spominjal SMS-jev Roberta Bartola (tega naj bi Novič v priporu skušal prepričati v krivo pričanje). Spreminjal je zagovor, ali je pred prijetjem nosil pižamo (ključno za dokazovanje, od kod delci smodnika, najdenih na njegovih rokah in laseh), glede čiščenja kolesa dva dni po umoru, glede vedenja, kje je restavracija Via Bona. Glede seznama za "fentanje" sodišče ugotavlja, da ga obtoženi sprva niti ni zanikal, to je storil šele na obravnavi. 

Ga je žena poskušala ščititi?

Sodišče je izpostavilo tudi navedbe Novičeve žene policistom po umoru, ko je dejala, da si je oddahnila, ko je po povratku z zabave videla, da je možev avto doma. V preiskavi ni znala povedati, zakaj si je oddahnila, kasneje pa je na sodišču dejala, da zato, ker so jo policisti že na zabavi spraševali po njem. Sodišče meni, da ga je žena želela zaščititi.

Sodišče pritrdilo tožilstvu

Sodišče je tako pritrdilo tožilstvu. Kot ključen dokaz omenja delce smodnika. Te so našli le na eni jakni, čeprav so policisti vzeli vzorec s treh jaken in tudi drugih predmetov v Novičevem stanovanju. 

Časovna rekonstrukcija je pokazala, da je pot od stanovanja do Via Bone trajala največ sedem minut, torej je imel obtoženi dovolj časa, meni sodišče.

Obremenjujoče za Noviča je tudi poročilo baznih postaj, ki so njegov signal zaznale na območju restavracije na večer umora ob 20.06. Uslužbenec Telekoma Slovenije je sicer v pričanju povedal, da bi lahko bazna postaja na območju restavracije zaznala tudi telefon na Žaucerjevi (na Novičevem domu), a je trimesečno poročilo pokazalo, da se to ni zgodilo niti enkrat, zato sodišče dvomi, da bi se to zgodilo le na večer umora.

Ne spreglejte