Sreda, 8. 8. 2018, 10.55
6 let, 3 mesece
Če se zgodi, kar je napovedal, bo Elon Musk spisal zgodovino
Velepodjetnik in tehnološki vizionar Elon Musk je v torek presenetil marsikoga, ko je v objavi na družbenem omrežju Twitter razkril, da bi podjetje Tesla, ki proizvaja električne avtomobile in baterije, umaknil z borze in ga preselil v zasebno last. Da ne gre zgolj za sanjarjenje, je Musk namignil tudi s tem, da že ima zagotovljen kapital za odkup podjetja, ki bi bil tudi daleč največji v zgodovini.
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018
"Razmišljam, da bi Teslo umaknil z borze za 420 dolarjev na delnico. Sredstva zagotovljena," je Elon Musk v torek popoldne zapisal na Twitterju.
Objava je na ameriški borzi povzročila pravo eksplozijo cene delnice Tesle, v zelo kratkem času je zrasla za kar 11 odstotkov, s 340 na skoraj 380 dolarjev (z 293 na 327 evrov), pa tudi paniko, saj z delnicami Tesle vlagatelji špekulirajo pogosteje kot s katerimikoli drugimi.
Musk je v nadaljnjih objavah na Twitterju nato razkril, da se je za umik Tesle z borze pravzaprav že odločil in da čaka samo še na soglasje delničarjev podjetja. Izrazil je upanje, da svojega deleža v Tesli ne bodo prodali, temveč bodo še naprej ostali solastniki podjetja.
Musk je vlagateljem v Teslo obljubil, da bodo tudi po prehodu Tesle v zasebno last imeli možnost ali povečanja svojega deleža v podjetju ali pa prodaje delnic. Nekaj podobnega že zdaj omogoča delničarjem svojega drugega podjetja SpaceX, ki je prav tako v zasebni lasti.
Zakaj bi Musk Teslo sploh rad preselil v zasebno last?
Na Twitterju je Musk zapisal, da je takšna poteza najboljša odločitev za prihodnost podjetja, in to pozneje argumentiral v svojem e-poštnem sporočilu, ki so ga zaposleni v Tesli prejeli v torek popoldan.
Musk je prepričan, da bi selitev Tesle v zasebno last ustvarila zelo dobre pogoje za nadaljnji razvoj podjetja, saj jim ne bi bilo več treba skrbeti za uspešnost Teslovih delnic na borzi, ki lahko vpliva na moralo med zaposlenimi, saj so namreč vsi delničarji podjetja.
Konec poslovanja na borzi bi za Teslo pomenila tudi konec sprejemanja odločitev, ki pokažejo dobre četrtletne rezultate in s tem nahranijo apetite delničarjev, a obenem dolgoročno niso najboljše za podjetje.
Kdo vse so vlagatelji, ki bodo Tesli pomagali preiti v zasebno last, še ni znano. Eden od njih je po torkovem poročanju medija Financial Times investicijski sklad iz Savdske Arabije, ki je pred kratkim postal lastnik do pet odstotkov delnic Tesle. Elon Musk je sicer 20-odstotni lastnik podjetja, tako bo ostalo tudi po tem, ko in če Tesla preide v zasebno last, je razkril v pismu zaposlenim.
Odkup Tesle bi bil daleč največji v zgodovini
Posel za odkup in prehod Tesle v zasebno last bi bil največji takšen do zdaj, je poročal analitični portal Marketwatch. Če bi Musk ob podpori vlagateljev za delnico plačal, kolikor je napovedal, torej 420 dolarjev (362 evrov), bi ga odkup z vključenim dolgom Tesle stal 82 milijard ameriških dolarjev (70,7 milijarde evrov).
Dozdajšnji rekorder je z 31,8 milijarde ameriških dolarjev (27,4 milijarde evrov) ameriški energetski gigant in ponudnik električne energije TXU, ki je v zasebno last prešel leta 2007.
Preberite tudi:
1