termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Ko nas cesta pripelje v finsko Jyväsyklo, imajo vsa lokalna imena dirkaški prizvok, v zraku se čuti napetost, pričakovanje in adrenalin, v okoliških gozdovih pa makadamske ceste sprejemajo na deset, najbrž celo sto tisoče obiskovalcev. Reli svetovnega prvenstva je za Fince pravi neuradni državni praznik.
Svetovno prvenstvo v reliju je še vedno izjemen avtomobilski spektakel, ki kljub vrtoglavim stroškom privablja avtomobilske proizvajalce in prav tako tudi zainteresirane organizatorje posamičnih relijev. Ford, Hyundai, Toyota in Citroen so kot avtomobilske znamke prisotne v tem nepredvidljivem in kompleksnem športu, ki zahteva od dirkačev in navijačev veliko predanosti.
Prvi morajo biti na poti rasti potrpežljivi, delovni in ustrezno finančno podprti, navijači pa morajo biti pripravljeni vstajati zgodaj, se drenjati z avtomobili in nato na dan prepešačiti vsaj od 10 do 15 kilometrov. Vse to le za nekajsekundni užitek avtomobilske akcije, pravi 'šus' adrenalina sredi finskim neokrnjenih gozdov.
Fotografije - Utrinki z atraktivnega relija po Finski
In Slovenci? Dirkačev na tej vrhunski ravni nimamo, slovenskega znanja na tem področju pa ni malo. Ne le, da imajo tovarniške ekipe svoj prostor ograjene s slovenskimi ograjami in da v razvoju Hyundaijeve ekipe dela Blaž Kušlan, v ekipi svetovnih prvakov M-Sport Ford vse pomembnejšo vlogo ohranja tudi Florjan Rus. O prvem in še vedno edinem 'štromarju' ekipe smo pisali že pred enim letom,
"V zadnjem mesecu sem v svoji postelji v Angliji spal le tri dni. Veliko je potovanj in različnih obveznosti. Na Finskem sem že pred dirko spremljal naše voznike na popisu proge in vozil enega izmed rezervnih avtomobilov," je povedal Rus.
Eden najbolje obiskanih ovinkov pri Kakaristu, ki je sicer del nekdanje slavne hitrostne preizkušnje Ouninpohja.
Foto: M-Sport
Ker bo M-Sport kot tehnični partner začel sodelovati tudi z Jaguarjem (in njihovim partnerjem Williamsom) pri projektu podporne dirkaške serije z električnimi jaguarji I-pace v sklopu svetovnega prvenstva formule E, bi lahko to za Rusa kot inženirja elektrotehnične stroke prineslo velike nove izzive. O teh načrtih za zdaj še ni smel povedati veliko, a iz njegovih oči ni bilo težko razbrati, kako vesel je danes svoje selitve v Anglijo in sprejema novi delovnih izzivov.
Jaguar bo električne crossoverje izdeloval v Magni Steyr pri Gradcu, barvali jih bodo predvidoma tudi v Sloveniji in po spletu dokaj logičnih okoliščin bi jih lahko naposled za promocijsko dirkaško serijo razvijal še slovenski inženir.
Na Finskem smo še enkrat več videli, kako dobra poteza so bili zdajšnji dirkalniki WRC. Ti danes z več moči, izjemno aerodinamiko in veščimi vozniki peljejo resnično na meji mogočega oziroma fizikalnih meja oprijema na makadamski podlagi. Razlike med avtomobili objektivno majhne. Na Finskem je do zdaj podobno kot lani prevladovala 'domača' Toyota. Tokrat njihov prvi as ni bil Finec Esapekka Lappi, temveč Estonec Ott Tanak.
Video - Kako estonski navijači pričakajo Otta Tanaka
Finska je polna izjemnih makadamskih cest.
Foto: M-Sport
In prav Estoncev je bilo ob cestah v okolici Jyväsykle, Jämse, Kakarista, Ouninpohje in podobnih odsekov letos daleč največ. Uspehi Tanaka so v Estoniji poskrbeli za pravo evforijo relija. Estonci so manjši kot Slovenija in tudi nimajo nikaršne avtomobilske industrije, a so pokazali pot tudi za avtomobilske športnike iz manjšh držav.
Na Finskem je leta 2003 že slavil Estonec Markko Martin in ta je po koncu svoje kariere postal menedžer mlajšim rojakom. Med njimi je Tanak najbolj izstopal. Zapravil je veliko priložnosti, razbijal avtomobile in nekdanji šef Malcolm Wilson ga je iz M-Sporta tudi že odslovil.
"Uspehe cenim zato, ker niso enostavni. Ne more vsak postati najboljši voznik na svetu. Če bi to lahko naredil vsak, ne bi imelo smisla," je Tanak pred tremi leti povedal v pogovoru za Siol.net in kmalu zatem začel svoj pohod proti najboljšim. Ko je predlani za moštvenega kolego dobil še svetovnega prvaka Sebastiena Ogierja, se je v Tanakovi glavi zgodil tisti ključni 'klik'. Sestavil je dirkaški paket največje mogoče samozavesti, znanja in odločenosti.
Finska je umirjena dežela, ki ima polno makadamskih cest in te so, še posebej v sklopih večjih kmetij, odličen poligon za kaljenje mladih voznikov ter poznejših svetovnih prvakov. Na plano prihaja nova generacija finskih voznikov relija. To sta v prvi vrsti Lappi in Teemu Suninen (M-Sport Ford), v ozadju pa navdušuje šele 17-letni Kalle Rovanperra.
Nekdanja zanimivost YouTuba, ko je z osmimi leti po zasneženem jezeru vozil dirkalni avtomobil (njegov oče je nekdanji tovarniški dirkač Harri Rovanperra), so danes le še spomin. Mali Kalle je že postal vrhunski voznik, ki se je na Finskem s škodo fabio R5 vozil na robu deseterice in do težav z blažilnikom zanesljivo vodil v razredu WRC2.
Na Rovanperro so oko že vrgli pri Toyoti, ki jo vodi nekdanji tekmec Kallejevega očeta in štirikratnin zaporedni svetovni prvak Tommi Makinen.
S trofejami, torej odpadlimi odbijači, nazaj v servisno cono.
Foto: Gregor Pavšič
Večerno dogajanje v servisni coni relija, ko se vanjo nagnete veliko obiskovalcev.
Foto: Gregor Pavšič
Nihče ne pomisli, da bi se poskušal izogniti vstopnini na reli. Ogled posamezne preizkušnje stane 30 evrov, Vstopnica za celoten reli je znašala 75 evrov.
Foto: Gregor Pavšič
Obiskovalci s seboj pripeljejo velike zvočnike, prek katerih se sliši glas radijskih postaj z neposrednim prenosom relija.
Foto: Gregor Pavšič
Foto: Gregor Pavšič
Foto: Gregor Pavšič
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.