Nedelja, 29. 11. 2015, 7.34
8 let, 7 mesecev
Ford fiesta
Razred: B - spodnji Sorodna vozila: / Družina modelov: / Predhodniki: 1. generacija (1976), 2. generacija (1983), 3. generacija (1989), 4. generacija (1995), 5. generacija (2002), 6. generacija (2008) Letna prodaja: / Proizvodnja: Koln (Nemčija) Začetek prodaje: december 2012 Cene: cene še niso znane
Poudarki: - globalna tržna naloga, prisotnost na 80 tržiščih - oblikovno spremenjena maska - napredni varnostni sistemi: programiran ključ MyKey, klic v sili, Actice city stop - ESP in 7 varnostnih blazin serijsko - SYNC sistem nadgrajen z 2. generacijo glasovnega nadzora - 7 motorjev z izpusti ogljikovega dioksida nižjimi do 100 g/km
Ima čvrste prodajne temelje …
Od leta 1976, ko je v avtomobilski svet vstopila prva generacija fiest, so jih pri Fordu do danes naredili in prodali nič manj kot 15 milijonov. Glede na aktualno dogajanje na globalnem avtomobilskem trgu, ki si ga je podjarmila ta preklemano vztrajna recesija, pa je morda prav zdaj pravi trenutek, da mala fiesta res postane čisto pravi globalni avtomobil.
In da bo globalno še bolj zanimiva, bo prvič dobila tudi limuzinski zadek in štiri vrata.
Glede na obseg in stanje tržišča – fiesta se hkrati namreč loteva več kot 80 trgov na večini celin –, je jasno, da so se pri Fordu odločili slediti pregovoru Kuj železo, dokler je vroče in inženirjem naročili modificirati in oplemeniti genetsko uspešen material. Pravijo, da jim je uspelo. Da so raven izdelave in ergonomije dvignili višje, da fiesta kljub kompaktnosti mer B-segmenta, v katerega spada, prepričuje s kakovostjo in inteligenco velikega avtomobila.
… in na internetu kralja dima Kena Blocka
Pa še Ken Block je na strmih ulicah karizmatičnega San Francisca vnovič pokazal, kako zverinsko brutalna, hitra, neposredna in prvinska je sicer ob ekstremni tehnični preobrazbi lahko ta mala Fordova lepotička.
V 4. letniku gimnazije pred šolo parkirati funky zverinico, ki je res dobro videti in zna po vrhu z več kot 200 različnih telefonov prebrati vse glasbene datoteke, pa še v Gymkhani nastopa. Razumete?
Sanje vsakega voznika pri rosnih osemnajstih ne glede na to, ali je iz Maribora ali pa Šanghaja, Pariza, Buenos Airesa … Premišljeno in dobro načrtovano, to je Fordu treba priznati.
Hm, pa še fotr bo bolj mirno spal, ker lahko njemu ali njej ključ sprogramira tako, da fiestica ne bo šla več kot 140 kilometrov na uro, da radio ne bo preglasen …
Mimogrede, se še spomnite, kako globoko je fiesta predla v različici deluxe?
Evolucija kinetike prinesla globalne linije, ki so zarisale trapezoidno masko
Pri Fordu na predstavitvi fieste, zanimivo, niso več omenjali kinetičnih oblikovalskih liniji. Na naše vprašanje o izvoru oblike so odgovorili, da je nova fiestina podoba v skladu z njenim poslanstvom zdaj osvežena z novim globalnim hišnim oblikovalskim jezikom, ki pa predstavlja evolucijo kinetičnih linij.
Največja vizualna sprememba, ki jo je prenova prinesla fiesti, je torej nov trapezoidno oblikovan nos s petimi horizontalnimi letvicami in lasersko oblikovanimi žarometi z dnevnimi lučmi v tehniki LED. Oblika maske, ki jo nosi tudi novi mondeo, vsaj nas malce spominja na obrazno mimiko slovitega Aston Martina.
Ker naj bi avtomobil dozorel in stilsko zrasel skupaj s svojimi kupci, so mu oblikovalci namenili tudi tri nove barvne odtenke. S temi naj bi pritegnili tudi nekoliko starejše, zrelejše, a še vedno bolj dinamično naravnane in dizajnersko zahtevne voznike.
Vozno spada v vrh razreda
Čeprav smo se na avtocestah in regionalkah mediteranskih gričev v okolici Rima vozili v nalivih, ki so nam pod kolesa zlili stoletne vode, vidljivost pa je bila taka, kot da bi stali za vodno zaveso Niagarskih slapov, lahko zapišemo, da fiesta, kar zadeva voznost, spada v sam vrh razreda.
Tudi v danih in prej opisanih vremenskih razmerah lahko pohvalimo vozne občutke, komunikativnost krmilnega sistema in zmogljivost podvozja, ki skorajda odlično lovi ravnovesje med dinamiko in udobjem.
12-metrski elektronski horizont za varnejšo vožnjo po mestu, ESP in sedem varnostnih blazin serijsko
Vse fieste bodo po novem serijsko opremljene s sedmimi zračnimi blazinami, med katerimi je tudi tista, ki ščiti voznikova kolena. Vse različice bodo serijsko opremljene še s stabilnostnim sistemom ESP, ki ga voznik lahko izklopi v meniju.
Za preprečevanje naletov pri nizkih hitrostih v mestnem prometu pa bo v fiesti prvič na voljo še sistem Active City Stop. Ta sistem nadzira 12-metrsko razdaljo pred vozilom in s pomočjo zmogljivega optičnega tipala v delčku sekunde zajame 15 slik in izračuna, ali vozila v prometu zavirajo oziroma ali so se ustavila.
Če je treba, nato pri hitrosti od 15 km/h tudi zavre do popolne zaustavitve. S samodejnim zaviranjem pa do 30 km/h, pa precej omili posledice morebitnega naleta.
MyKey – programiran ključ ali avtomobilski starševski nadzor
Čisto sveža avtomobilska varnostna novost, ki so jo razvili Fordovi inženirji, pa je sistem MyKey. Ta tehnologija nadzora, ki se v avto seli iz interneta, televizije … lastniku omogoča, da s programiranjem avtomobilskega ključa v meniju vozila omeji določene funkcije, ki vplivajo na varno vožnjo. Programirati je mogoče do osem ključev, podatke "master" ključa pa je mogoče varno shraniti v elektronski bazi uradnega servisa.
Samodejni klic v sili, ki komunicira v 26 jezikih
Del serijske opreme nove fieste je tudi izboljšan komunikacijsko-zabavni sistem SYNC, ki je za primer prometne nesreče opremljen tudi s funkcijo samodejnega klica v sili.
Ta sistem uporablja podatke integrirane navigacijske naprave GPS in mobilnega omrežja, da ugotovi kraj nezgode in izbere ustrezen jezik, v katerem prek voznikovega mobilnega telefona, povezanega prek Bluetootha, posreduje vnaprej posneto sporočilo na vseevropsko številko za pomoč v sili 112.
Sporočilo pokriva kar 26 jezikov, ki jih govorijo v 40 evropskih regijah.
Na voljo s 16 različnimi motorji, med njimi tudi mednarodni motor leta
Prenovljena fiesta je zaradi svojega globalnega poslanstva in ekološke naravnanosti na voljo s kar 16 različnimi motorji, med katerimi jih je sedem, ki se s količino izpustov ogljikovega dioksida spuščajo pod mejo sto gramov na prevoženi kilometer.
Med temi sedmimi motorji je tudi 1,0-litrski bencinski motor EcoBoost z 92 kilovati – "mednarodni motor leta". –, ki smo ga preizkusili že v našem testu focusa. Ta motor je v fiesti na voljo tudi v šibkejši, 74-kilovatni različici, ki naj bi s povprečno porabo 4,3 litra na sto kilometrov fiesti prinesel status najvarčnejše v svojem razredu.
Najnižjo porabo, 3,3 litra na sto kilometrov, in najnižje izpuste, 87 gramov na kilometer, pa naj bi sicer bila zmožna doseči fiestina različica ECOnetic Technology.
To poganja 1,6-litrski dizelski motor Duratorq TDCi s petstopenjskim menjalnikom in spremenjenimi prestavnimi razmerji. ECOnetic Technology dodatno vključuje aerodinamične spremembe karoserije in podvozja ter pnevmatike z nizkim kotalnim uporom. Določene motorne različice nove fieste so opremljene tudi s sistemom Auto start&stop in pametno energijsko rekuperacijo, ki s selektivnim aktiviranjem alternatorja za polnjenje akumulatorja zmanjša obrabo motorja, ko vozilo vozi z enakomerno hitrostjo ali zavira. Nekakšen mikrohibridni sistem torej.
Nov je 1,5-litrski motor Duratorq TDCi in atmosferski različici trovaljnika
Med motorji, pri katerih izpusti CO2 ne presegajo sto gramov na kilometer, so tudi: nova 1,0-litrska bencinska motorja Ti-VCT z 48 ali 59 kilovati z direktnim vbrizgavanjem in integriranim izpušnim zbiralnikom, ki sta v bistvu atmosferski različici EcoBoost trivaljnika, nova sta tudi dizelski 1,5-litrski motor Duratorq TDCi s 52 kilovati (povprečna poraba 3,7 litra na sto kilometrov) ter 1,6-litrski motor Duratorq TDCi s 70 kilovati, ki porabi 3,6 litra na sto kilometrov.