Petek, 12. 8. 2016, 12.38
7 let, 3 mesece
Test prve generacije modela X4
BMW X4 2,0 xDrive: kako zanimiv je za Slovence pomanjšani X6?
BMW X4 se v Sloveniji za svoj prostor v ozko odmerjeni niši bori z Jaguarjevim F-pace, mercedesom GLC coupe in range roverjem evoque, cilja pa tudi na kupce, ki ne sežejo do večjega X6. Na cesti blesti, opremljen z osnovnim motorjem zna biti tudi varčen, cena pa je hitro zelo visoka.
Poudarki:
Tehnični podatki, fotogalerija, vaše mnenje, pikolovci in cena ter oprema
Prvo daljše druženje je utrdilo pričakovanja – BMW X4 je dinamično izvrsten avtomobil, ki s stasom spominja na večji, elegantnejši in dražji X6, obenem pa spretno izkorišča znanje nabrano z evolucijskim napredkom omenjenega SUV brata in drugih članov družine X.
Najšibkejši dizelski motor s 190 "konji" ni niti približno šibek. V povprečju bo zahteval okoli 7,7 litra goriva na sto kilometrov. V primerjavi s šestvaljniki mu manjka uglajenosti – občasno je preglasen.
Cena je za marsikoga sporna. Za pregled dodatne opreme, vredne skoraj 25 tisočakov, predlagamo ogled tabele.
Motor: 2,0-litrski turbo dizel s 140 kilovati
Poraba na testu: 7,7 l/100 km
Cena testnega vozila: 75.543 evrov
"Aha, to je majhni X6, če prav razumem …"
Pogosta opazka tistih, ki so ga videli od blizu, je povsem na mestu. BMW je sledil uveljavljenemu konceptu modela X6, s katerim je debitirala tudi kratica SAC. BMW trdi, da gre za "sports activity vehicle" in ne SUV (sports utility vehicle).
In ko pride do njegovega nastopa, složno s skromnejšimi merami in nekoliko bolj zadržanim dizajnom, kljub podobno padajoči strehi in očitno splošnemu povzemanju potez X6, novinec v X družini nase povleče občutno manj pozornosti. V vsakem primeru je to voda na mlin tekmecem, kot sta sveža jaguar F-pace in mercedes GLC coupe – oba ponosna zagovornika predrznih potez.
Znotraj in pod pločevino predvsem v tehnološkem smislu povzema model X3, od katerega je malenkost daljši in, razumljivo, nižji. V prid poudarjanju športnega značaja pa sta širša koloteka. Z omenjenimi atributi se je v primerjavi z X3 znižalo tudi težišče – eden ključnih dejavnikov pri ohranjanju tradicionalne zavezanosti športnim voznikom.
Na klopi dobrodošli otroci, odrasli tja le za krajše poti
Ambient je tipično BMW-jevski. Beri: sedi se odlično, videz je razmeroma zadržan, preglednost slaba zaradi karoserijske zasnove (z enako težavo se ubadajo vsi podobni modeli), le kakovost uporabljenih materialov v kabini bi glede na ceno vozila morala biti večja. Plastika je na nekaterih mestih pretrda, to pa je tudi edina večja pripomba. Dejstvo je, da bo prenova v letu ali dveh prinesla nekaj izboljšav tudi na tem področju.
Prostora v prvem delu kabine je dovolj. Medtem ko davek padajoče strehe v drugi vrsti ni prehud (otroci so dobrodošli, odrasli pa le za krajše poti), bolj do izraza pride prtljažniku. Družinsko naravnani bodo najverjetneje prej pogledali v smer X3.
Na asfaltu in makadamu blestel
Glede na pretekle izkušnje z vožnjo dvignjenih BMW-jev, predvsem X6, ki nas je eno poletje nazaj ponovno odpihnil z enim najboljših podvozij v segmentu SUV (oz. SAC), smo veliko pričakovali in zahtevali tudi od X4 – navsezadnje so njegove prednosti tudi manjša masa in kompaktne mere, zaradi česar bi moral ovinke odpravljati s še večjim veseljem.
Na cesti pričakovano blesti, in sicer zaradi razmeroma majhnega lateralnega in vzdolžnega nagibanja karoserije ter zaradi izvrstnega blaženja in visoke ravni udobja, ki jo ponuja kljub velikim, 19-palčnim kolesom. Presenetljivo dobro odzivno je tudi krmiljenje.
BMW-jevi inženirji so še enkrat dokazali, da spadajo v sam vrh med ustvarjalci vsestransko ugodnih voznih izkušenj. Agilnost je s prisotnostjo štirikolesnega pogona seveda dodatno izboljšana – a jo bodo bolj kot športni vozniki izkoriščali tisti, ki vsekolesni pogon cenijo predvsem na podlagah s slabšim oprijemom.
Najšibkejši dizel – med prednostmi tudi varčnost
V celoten koncept se harmonično sklada tudi pogonski sklop – dvolitrski dizel, najšibkejša izbira, s 190 "konji", združen z odličnim osemstopenjskim samodejnim menjalnikom. Prednost štirivaljnika je prožnost, pomanjkljivost pa glasnost v prostem teku in pri visokih vrtljajih. Kdor bo pred nakupom preizkusil le ta motor, bo iz vozila najverjetneje stopil zelo zadovoljen. Če pa bo slišal hrumenje šestvaljnika, bo zgodba drugačna, saj šestvaljnik ni veliko, če sploh, potratnejši.
Testno vozilo je v povprečju zahtevalo 7,7 litra na sto kilometrov, na avtocesti pa ne več kot 6,6. Dobri podatki za razmeroma težak avtomobil s stalnim štirikolesnim pogonom in samodejnim menjalnikom.
Tekmeci privlačnejši?
X4 je zelo dober avtomobil. Sicer ima razmeroma zadržan videz, a odlično vozno dinamiko, le razmeroma zmogljiv, a varčen motorj, štirikolesni pogono in neuradno oznako "mali X6". V realnosti se bo moral spoprijeti z jaguarjem F-pace in mercedesom GLC coupe, ki sta daljša (za šest oziroma osem centimetrov), prostornejša, sodobnejša in na prvi pogled veliko bolj vpadljiva.
#Foto: Bavrski SUV iz vseh kotov ...
Okoli cene za katero se v Sloveniji že dobi kar nekaj kvadratnih metrov stanovanja bi se dalo razpravljati na dolgo in široko. Razumemo, da gre za premium avtomobil z veliko opreme, a se kljub temu velja zamisliti nad vsoto, ki jo Bavarci zahtevajo za svoje izdelek.
2