Sreda, 20. 11. 2013, 16.24
8 let, 7 mesecev
Toyota napoveduje prihodnost brez smrtnih žrtev zaradi prometnih nesreč
Še vedno bomo vozili, avtomobil pa bo posredoval ob naših šibkih točkah
Toyota je na osnovi Lexusovega modela LS pripravila poseben varnostno-raziskovalni koncept, s katerim so v ZDA preizkušali odzivnost in delovanje najnovejših sistemov za zagotavljanje samodejne vožnje. S tem raziskovalnim avtomobilom pa so želeli predvsem pokazati, v katero smer bodo peljali bodoči razvoj svoje aktivne varnostne tehnologije.
Njihov cilj ni avtomobil, ki bo vozil popolnoma sam, avtonomno. Vlogo voznika nameravajo še vedno prepustiti človeku, le da bo nad njegovimi odločitvami bedela in ga po potrebi tudi usmerjala samodejno delujoča varnostna tehnologija. Toyotina vizija torej sloni na visokozmogljivi tehniki, ki bo v vsakem trenutku zmožna povsem samodejno poseči v vožnjo in ob morebitni človeški napaki preprečiti prometno nesrečo.
Njihov koncept Integrirane varnosti (Integrated safety) predstavlja pametni avtomobil, ki bo vozniku v vseh pogojih pomagal voziti varneje in brez stresa. Cilj tovrstnega koncepta je avtomobilska prihodnost brez prometnih nesreč s poškodbami oziroma smrtnimi žrtvami.
Radar s celovitim vidnim poljem pred vozilo in laser s 360-stopinjski pregledom okolice
Japonci so testno vozilo opremili z vrsto naprav, ki so že ali pa še bodo postale del Toyotine integrirane varnosti v praktično vseh modelih, ki jih na trgih ponuja ta trenutno največji avtomobilski proizvajalec na svetu.
Za celovit pregled dogajanja pred vozilom je v testnem lexusu skrbel radar, na streho pa so namestili laser, ki omogoča 360-stopinjski pregled okolice in označuje ovire oziroma objekte okoli vozila.
Nadzor prometne signalizacije (semaforji, prometni znaki, talne označbe …) in pregled premikov preostalih udeležencev predvsem v križiščih pa spremljajo visokoločljivostne kamere, nameščene spredaj.
Sistem v testnem konceptu se je nato na podlagi pridobljenih informacij samodejno odločal, kaj je treba narediti za varno napredovanje. Toyota želi tako v prihodnosti zagotoviti napredene, samodejne sisteme, optimizirane predvsem za zagotavljanje pomoči vozniku za varnejšo vožnjo.
Temelj nove generacije mobilnosti
Pri Toyoti svoje vizije torej niso zasnovali v smer popolne avtonomne vožnje, pri kateri bi tudi voznik postal potnik, avtomobil pa bi v celoti prevzel vožnjo.
Njihove samodejne vozniške tehnologije bodo ljudem omogočale varnejšo vožnjo in pridobivanje dodatnih izkušenj, ki jih bo s svojimi posegi med vožnjo v praksi, v realnem prometu izvajala umetna inteligenca. Kot bo nevidni elektronski inštruktor posredoval ob napaki neizkušenega voznika, bo s tem posredno namreč tudi vplival na spremembo vozniških navad in mišljenja.
Japonski inženirji so prepričani, da bo nova generacija mobilnosti, kot so si jo zamislil, vsem udeležencem omogočala varnejše pogoje in vožnjo brez stresa. Aktivna komunikacija med vozili, avtomobil z avtomobilom, pa naj bi pozitivno vplivala na znižanje količine zastojev, znižanje izpustov, manjšo porabo goriva in hkrati tudi skrajšala čas, ki ga ljudje preživijo v avtomobilu.