Petek, 30. 5. 2014, 13.55
8 let, 7 mesecev
Volkswagne občuduje 150 tisoč ljudi, Ferdinand Piech postal častni meščan
Ferdinandu Piechu naziv častnega meščana
Volkswagen z golfom letos praznuje svojo 40-letnico, nepogrešljiv simbol ljudskega avtomobila pa je že od leta 1976 tudi njegova športna različica GTI. Tradicionalno srečanje lastnikov volkswagnov GTI Treffen je bilo od leta 1982 odpovedano le trikrat.
Prireditev je že zdavnaj prerasla okvire lokalne zabave zapriseženih lastnikov volkswagnov, saj dogodek v kraju Reifnitz ob Vrbskem jezeru zelo resno jemlje tudi Volkswagnov koncern. Srečanje je postalo kultno, malo avstrijsko mestece nekaj kilometrov zahodno od Celovca pa enkrat na leto dobesedno preplavijo turisti.
Tamkajšnje oblasti so letos v ta namen predsedniku Volkswagnovega koncerna Ferdinandu Piechu ob začetku srečanja podelile priznanje častnega meščana okrožja Maria Wörth.
Volkswagnova študija izpod slovenskega svinčnika
Organizatorji tudi letos ob Vrbskem jezeru pričakujejo vsaj 150 tisoč obiskovalcev, ki bodo lahko na lastne oči videli številne serijske in tudi močno predelane volkswagne v lasti navdušenih zasebnikov. Na drugi strani je Volkswagen prav v Reifnitzu premierno razkril svoj avtomobil za igro Gran Turismo 6, ki jo je pomagal oblikovati tudi Slovenec Domen Ručigaj.
Če bo študija volkswagen GTI roadsterja zaživela vsaj v virtualnem svetu, so preostale koncernske študije prej eksperimentiranje inženirjev in oblikovalcev. Škoda, ki je pred kratkim v Mladi Boleslavi izdelala stotisočega citiga, je v Avstriji predstavila še njegovo karoserijsko izvedbo brez strehe. Podobno so s študijo cupsterja storili tudi pri Seatu in se s tem spomnili 40 let obstoja svojega paradnega konja ibize.
Pri Audiju so predstavili atraktivno študijo clubsport quattro, ki se bohoti tudi z izpušnim sistemom slovenskega Akrapoviča. Študija neposredno napoveduje novega audija RS3.
Slovenski volkswagni z napisi Das See Ruft
Za večino obiskovalcev so vse te študije predvsem paša za oči. To dejansko velja za vse modele in tudi celoten štiridnevni dogodek, ki spominja na pobudnika srečanja Erwina Neuwirtha. Če sta bila takrat gonilo srečanja predvsem promocija in odprtje nove turistične sezone, ima danes dogodek veliko večje razsežnosti.
Tudi na slovenskih cestah smo v preteklih dneh opazili napise Das See Ruft oziroma Jezero kliče. Slovencev ob Vrbskem jezeru zagotovo ne bo malo. Med obiskovalci dogodka bodo že zaradi njegove pisanosti in privlačnosti tudi številni gosti, ki niso lastniki volkswagnov ali pa jim srce za znamko iz Wolfsburga ne bije tako očitno.