Petek, 16. 12. 2016, 5.30
7 let, 3 mesece
Prenizek prometni znak v Celju, v katerega se lahko pešec zaleti z glavo
Sredi pločnika v Celju je na obcestni svetilki postavljen prometni znak, ki je okrog 40 centimetrov nižje, kot veleva pravilnik o prometni signalizaciji. Pešec, ki je visok vsaj 180 centimetrov in nepreviden ali pa ga preprosto zaslepi sonce, se lahko vanj udari z glavo.
V znak se je zaletel z glavo
Pisal nam je bralec, ki se je v Celju med sprehodom ob Mariborski cesti z glavo nenadoma zaletel v prometni znak. Zaslepilo ga je sonce, obenem pa je bila prometna signalizacija postavljena nepričakovano nizko. Kot pravi sam, je visok 190 centimetrov, znak pa je postavljen približno 180 centimetrov visoko. Ob udarcu v znak je tega celo nekoliko zamaknil.
Prometni znak bi moral biti vsaj 2,25 metra visoko
Kot je razvidno s fotografije, prometna signalizacija voznikom sporoča potek razvrščanja v naslednjem križišču. Tabla je postavljena kar na obcestno svetilko, ki stoji sredi pločnika.
Višina postavljene prometne oznake ni skladna s pravilnikom o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah. Ta namreč zahteva, da je spodnji rob prometnega znaka nad površinami za pešce ali kolesarje vsaj 2,25 metra oddaljen od podlage. Pri znakih za turistične organizacije in znakih za vodenje prometa pred križiščem mora biti vsaj na višini 2,5 metra.
Kako visoko morajo biti znaki postavljeni nad cestiščem?
Če znak ni postavljen nad površino za pešce ali kolesarje, je lahko le 1,5 metra nad cesto oz. odstavnim pasom. Prometni znaki nad voziščem so lahko postavljeni vsaj 4,5 metra visoko, ne pa višje od 5,5 metra. Najvišja dovoljena višina za vsa vozila, torej tudi tovornjake, znaša 4,2 metra.
4