Ponedeljek, 19. 6. 2017, 10.28
7 let, 1 mesec
Zmagovalec je vozil s povprečno hitrostjo 154 kilometrov na uro
Vrtoglave hitrosti proti Gorjancem: Italijanska zmaga, rekord ostaja slovenski
Rekord gorskohitrostne dirke kljub zmagi italijanskega dirkača Federica Liberja ostaja slovenski. Proti Gorjancem so pretekli konec tedna vozili s povprečnimi hitrostmi več kot 154 kilometrov na uro. Med Slovenci je bil najhitrejši Milan Bubnič z vse boljšo lancio delto. Najbolj srhljivo nesrečo, ki se je končala le z zvito pločevino, je doživel italijanski voznik formule.
Napetost pred štartom. Vladimir Stankovič je bil s športnim prototipom drugi najhitrejši Slovenec. Proti Gorjancem s povprečno hitrostjo 154 kilometrov na uro
Na cesti proti Gorjancem so v soboto in nedeljo spet dosegali vrtoglave hitrosti. Zmagovalec Federico Liber (gloria C8P) je bil najhitrejši v obeh tekmovalnih vožnjah in po 4,3 kilometra dolgi progi vozil s povprečno hitrostjo 154 kilometrov na uro. Najbolj se je Italijanu približal voznik iz Češke Vaclav Janik (norma M20FC), ki je zaostal 1,5 sekunde, tretjeuvrščeni Jiri Svoboda (norma M20F) pa je po dveh vožnjah že zaostal 15 sekund.
Vrhunska lancia delta je Milana Bubniča popeljala do tretje zmage za slovensko državno prvenstvo v letošnji sezoni.
Rekord sina slovenskega zdomca ostaja
Kljub prevladi Liberja in Janika nobeden od njiju ni bil kos rekordu slovenskega dirkača Patrika Zajelšnika iz lanskega leta. Sin slovenskega zdomca iz Freiburga je lani namreč vozil še šest desetink hitreje od letošnjega najboljšega časa Liberja, na štartu Gorjancev pa družine Zajelšnik tokrat ni bilo.
"Žal mi je, da letos nisem mogel voziti na Gorjancih. Moj novi športni prototip še ni gotov, tudi na zadnji dirki v Glasbachu sem imel nekaj težav z elektroniko. Vsekakor se kmalu vračam na dirke, letos bom v Sloveniji vozil še v Ilirski Bistrici," nam je iz Freiburga sporočil Zajelšnik.
Na štartu je bil tudi znameniti starodobnik de tomaso pantera, ki ga poganja Fordov motor V8.
Formulo nenadoma odneslo s ceste
Pri tako visokih hitrostih ter zmogljivih formulah in športnih prototipih gre lahko na gorskih dirkah hitro kaj narobe. Nepredvidljivost avtomobilskih dirk je pokazala nesreča Marietta Nalona (lola B02/06), ki ga je na drugem sobotnem treningu odneslo s steze. Ko je na zelo širokem odseku proge pritisnil na plin, mu je zdrsnil zadek in v nekaj sekundah je njegovo formulo izstrelilo skrajno levo. Tamkajšnja sodnika sta v zadnjem trenutku odskočila pred formulo Italijana.
Video: Nesreča Marietta Nalona na Gorjancih
Konkurenca na domačih gorskih dirkah je precej večja kot v tujini. Matej Grudnik je bil za Bubničem in Marcem tretji v slovenskem DP. Bubnič med Slovenci razred zase
Med Slovenci je bil na Gorjancih najhitrejši Milan Bubnič (lancia delta), ki je za 2,6 sekunde prehitel tudi Vladimirja Stankoviča (gibson RME04). Za Bubniča je bila to tretja zmaga na letošnjih štirih gorskohitrostnih dirkah. S to je še utrdil svojo vlogo favorita v letošnjem državnem prvenstvu.
"Lancia je dobila nekaj sprememb. Najpomembnejši je menjalnik, ki ima zdaj drugačna prestavna razmerja. S štarta prestave pretikam počasneje, tudi na najhitrejših odsekih ne pridem več do elektronske blokade motorja. Pri visoki hitrosti je tudi za stabilnost avta pomembno, da motor še vedno vleče naprej," je po tretji zmagi na štirih letošnjih dirkah povedal Bubnič, ki je na poti do novega naslova državnega prvaka. Med podobno predelanimi avtomobili razreda E1 je Bubnič na Gorjancih ugnal svojega večnega rivala Felixa Pailerja (lancia delta), najhitrejši pa je bil pričakovano Avstrijec Karl Schagerl (VW golf).
Za Bubničem je v razvrstitvi slovenskega državnega prvenstva Peter Marc (mitsubishi lancer) ugnal Mateja Grudnika (renault clio), Alojza Udovča (renault clio R3) in Aleša Preka (honda civic). V diviziji I je slavil Denis Savič (MG ZR 105), v diviziji II pa Matevž Čuden (renault clio).
Gorjanci se spogledujejo z evropskim prvenstvom
Dirka na Gorjance je prvič potekala že leta 1969. Takrat je bil v konkurenci tudi Janez Milavec, ki je pretekli konec tedna na dirki vozil varnostni avtomobil. Gorjanci se skoraj pol stoletja po prvi dirki danes spoprijemajo z novimi izzivi prihodnosti.
Podpora lokalnega gospodarstva in uspešna rast domačega kluba AŠD Novo mesto kažeta ambicije po gostovanju dirke evropskega prvenstva, ki v Sloveniji od leta 2007 poteka v Ilirski Bistrici. Če bi cesto proti Gorjancem opremili še z nekaj novega asfalta in stezo lahko podaljšali na vsaj pet kilometrov, bi s tem zadostili osnovnemu pogoju za uvrstitev dolenjske dirke med evropsko elito.
Janez Milavec je bil leta 1969 na prvi dirki na Gorjance še aktiven tekmovalec, na tokratni dirki pa je bil za volanom varnostnega avtomobila.
Nepogrešljivi sodniki in športni funkcionarji ob tekmovalni progi
Eden najznamenitejših ovinkov steze na Gorjance je v Koroški vasi.
Na slovenskih avtomobilskih dirkah je tudi vse več starodobnikov.
Bo cesta na Gorjance kmalu gostila dirko evropskega gorskohitrostnega prvenstva?