Torek, 12. 11. 2024, 6.23
16 ur, 27 minut
Prodaja avtomobilov v Sloveniji
Posel z avtomobili v Sloveniji še naprej cveti, to so podatki za oktober
Prodaja novih avtomobilov v Sloveniji je bila oktobra spet pozitivna, in sicer za več kot 16 odstotkov.
Avtomobilski trgovci v Sloveniji so pozitivno vstopili v zadnji del leta. Oktobra so v Sloveniji registrirali 4.509 novih osebnih avtomobilov, kar je dobrih 16 odstotkov (16,1 odstotka) več kot oktobra lani. Število novih registracij prejšnji mesec je znašalo 4.461. Na letni ravni je prodaja avtomobilov prav tako pozitivna. Do konca oktobra so v Sloveniji registrirali 45.514 novih osebnih avtomobilov, kar je 7,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Največ povpraševanja po SUV-jih
Večjih sprememb na trgu ni. Rast poganjajo avtomobili z bencinskimi motorji, med segmenti pa so najpomembnejši še naprej majhni in srednje veliki športni terenci. Skupni tržni delež obeh skupaj je oktobra presegal 36 odstotkov, na letni ravni pa je višji kot 39 odstotkov.
Vodilnih osem znamk je imelo pozitiven oktober, v prvih desetih mesecih leta pa so med vodilnimi petnajstimi znamkami le tri take (Kia, Opel in Mercedes-Benz), ki so letos registrirale manj novih avtomobilov kot v enakem obdobju lani.
Kaj pa najuspešnejši med posameznimi modeli? Največ registracij imajo renault clio (1.926), škoda octavia (1.481) in renault captur (1.368). V prvi deseterici so še peugeot 2008, škoda kodiaq, dacia duster, volkswagen tiguan, škoda kamiq, volkswagen T-cross in toyota yaris cross.
Med znamkami prednjačijo Volkswagen, Renault in Škoda
Na vrhu je znamka Volkswagen z več kot 6.200 novimi registracijami, kar ji zagotavlja 14-odstotni tržni delež. Sledita še Renault (11 odstotkov) in Škoda (10 odstotkov), ki po številu registracij odstopata od ostalih in imata edini poleg Volkswagna več kot desetodstotni tržni delež.
Med vodilnimi tridesetimi znamkami so tri kitajske. To so MG (21. mesto), Geely (24. mesto) in Forthing (29. mesto).
Tako kot je število registracij letos padlo Tesli (–35 odstotkov), je negativna tudi prodaja električnih avtomobilov. V prvih desetih mesecih so jih v Sloveniji registrirali nekaj več kot 2.500, lani v enakem obdobju pa tisoč več.