Ponedeljek, 14. 10. 2013, 16.08
8 let, 7 mesecev
Opel insignia: popusti samo za bogato opremljene različice
Slovenci padamo na črne dizelske karavane
Opel insignia je uspešnica, ki je to nemško znamko povsem prenovila. Ne samo zaradi novih oblikovnih smernic, ki jih je uvedla, tudi ne toliko zaradi tehničnih novotarij, največ sprememb je pri ugledu. Znamko Opel so leta 2009 s prihodom insignie začeli sprejemati tudi kupci, vajeni nemške premiumske trojice .
Prodajne napovedi so bile takrat precej optimistične, a se je insignia vsa ta leta prodajala celo bolje od pričakovanj in bila ves čas na razrednih stopničkah, močan vpliv je imela tudi na prodajo in dojemanje drugih, cenejših Oplovih modelov.
Prodaja v Sloveniji sicer prikazuje vrsto zanimivih podatkov. Na primer to, da so prodali 68 odstotkov karavanov, 25 odstotkov petvratnih izvedenk in le sedem odstotkov limuzin. Da je črno barvo izbrala kar tretjina vseh kupcev, da kar 97 odstotkov insignij poganja dizelski motor!
Podatki o prodaji pa kažejo tudi izrazit poudarek na bogati opremljenosti Oplovih vozil, pri insignii je to dejstvo še posebej opazno. Kar 67 odstotkov vseh slovenskih insignij je namreč opremljenih z najvišjim paketom opreme Cosmo.
Slovenci smo pokazali tudi izredno dober posluh za dodatno opremo: kar 70 odstotkov kupcev je doplačalo za prilagodljive ksenonske žaromete AFL, ki jih izdelujejo v ljubljanski Helli Saturnusu, kar 27 odstotkov pa je dokupilo tudi vrhunske sedeže s certifikatom, da so prijazni do hrbtenice.
Množico gumbov nadomeščata zaslona
Ni naključje, da smo ta sestavek začeli s podatki o prodaji. Vsi ti podatki se močno odražajo tudi v ponudbi prenovljene insignije. Glavne novosti ob prenovi (poleg bolj "šminkerske" oblike) najbolj zadevajo prav opremljenost.
Najbolj v oči bode na novo urejena notranjost z digitalnimi in povsem prilagodljivimi merilniki pred voznikom, velikim zaslonom na dotik na sredinski konzoli ter drsno ploščico pri menjalniku. S tem pri Oplu nadomeščajo konzole z množico stikal, poleg zvočnih, navigacijskih in telefonskih funkcij so na voljo tudi aplikacije – bližnjice do teh si voznik po zaslonu razporedi po lastnih željah, tako kot to počne na svojem pametnem telefonu ali tablici.
Na voljo so številni elektronski varnostni pripomočki, od aktivnega tempomata, opozorilnika pred naletom, pomočnika pri menjavi voznega pasu, sistema ohranjanja na voznem pasu vse do sistema, ki voznika opozarja na "skrita" vozila pri vzvratnem vključevanju na glavno cesto.
Poseben poudarek namenjamo sistemu opel eye, ki prebira prometne znake in jih prikazuje na zaslonu pred voznikom – stvar spodbuja k upoštevanju pravil tako, da na primer znak za omejitev hitrosti nenehno gori, vse dokler voznik ne zmanjša hitrosti na dovoljeno.
Pa vendarle, čemu tolikšen poudarek opremi? Pri Oplu so se namreč odločili, da bodo prodajne popuste vezali na pakete dodatne opreme. Da bi tako dobili skoraj tri tisočake popusta, morate svoje izbrano vozilo opremiti vsaj s kakšnim paketom dodatne opreme, katerih cene se, površno gledano, vrtijo okrog tisočaka. V našem uredništvu vas seveda pozivamo, da če že morate kaj črtati s seznama, namesto šminkerskih paketov izberite varnostne pripomočke!
Namesto večje konjenice več opreme?
Še pogonov se dotaknimo. Ker gre za vozilo, ki ga kupci uporabljajo predvsem za poslovne namene, je povsem pričakovano, da insignie hitreje nabirajo kilometre kot bolj družinski opli. Dizelski motorji so zato bolj pričakovana odločitev. A če so kupci doslej najbolj pogosto izbirali 120-kilovatne dizle, bodo po novem posegali po novih ecoflexih, ki ponujajo slabih 90 oziroma dobrih sto kilovatov.
Nekoliko več navdušenja je mogoče pričakovati tudi nad modernimi 1,6-litrskimi turbo motorji SIDI, lepo sprejeti pa bi morali tudi 1,4-litrski turbo v LPG plinski izvedbi. Naj ob tem še povemo, da zdaj svojo zgodbo končuje 1,8-litrski atmosferski bencinec.
Več o prenovljeni Oplovi insigniji vam ponujamo v poročilu s prve vožnje ...