Sreda, 22. 4. 2015, 12.33
8 let, 7 mesecev
Novi antonov lahko pelje vojake in poškodovane civiliste, bi ga lahko sprejela tudi Slovenija?
Prilagojeno je različnim potrebam
Kljub ukrajinski krizi je letalska družba Antonov Bureau v Kijevu pompozno predstavila svoje novo transportno letalo kratkega dosega, ki bo namenjeno predvsem vojaškim operacijam, mogoče pa ga bo uporabljati tudi v civilne in humanitarne namene. Dvomotorno letalo lahko vzleti z največjo maso 18 ton, pelje lahko 79 vojakov, 66 padalcev ali okrog 70 bolnih oziroma poškodovanih ljudi. Pri največji masi znaša dolet tisoč kilometrov, pri masi deset ton pa do štiri tisoč kilometrov. Najvišja hitrost letala znaša 825 kilometrov na uro. Celoten tovorni del letala je pod nadzorovanim pritiskom.
Letalo stane od 20 do 25 milijonov ameriških dolarjev
An-178 so izdelali na osnovi potniških letal an-148 in an-158, s katerima si deli več kot polovico sestavnih delov. Poleg nekoliko drugačnega trupa je dobil tudi dodatno rampo za nakladanje v tovorni del letala. V Kijevu so za zdaj razkrili le prototip letala, saj bodo z njim prvič leteli šele prihodnji mesec.
Letalo naj bi stalo od 20 do 25 milijonov ameriških dolarjev. Poleg Ukrajine so že v preteklosti za letalo zanimanje pokazali Turki, v civilne namene pa bi ga radi uporabljali tudi v Združenih arabskih emiratih. Negotova je vloga letala v ruski vojski, ki je bila ob začetku razvoja med njegovimi glavnimi potencialnimi kupci. Izbruh ukrajinsko-ruske krize bo te načrte najbrž spremenil. Pri Antonovu vseeno želijo prodati vsaj 200 teh letal.
Lahko novega antonova an-178 v primeru naravne nesreče ali humanitarne akcije sprejme tudi Slovenija?
Novi antonov an-178 bi, če bi bilo potrebno, lahko pristal tudi na letališču v Ljubljani. Tam sta v preteklosti že pristali bistveno večji transportni letali lockhead C5 galaxy in antonov an-124, dva neposredna tekmeca na področju velikih transportnih letal. Taka letala bi v Sloveniji morda morala pristati predvsem v primeru različnih naravnih nesreč ali v primeru humanitarnih akcij.
Za vsa večja letala, ki bi želela pristati na ljubljanskem letališču, Aerodrom Ljubljana najprej preveri možnost gibanja od pristanka do parkiranja na ploščadi. Pomembni podatki so dolžina in širina voznih stez, nosilnost manevrskih površin in ploščadi ter izvedljivost preostalih zahtev prevoznika za oskrbo takšnega letala.
Prevoznik letala hkrati preverja fizične karakteristike letališke steze ter procedure pristanka in vzletanja pri konkretnih obremenitvah letala, dejanskih meteoroloških razmerah in vse potrebno v primeru odpovedi enega motorja pri vzletu letala.