Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
5. 7. 2018,
4.00

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,37

4

Natisni članek

Natisni članek

vodik Energy Observer

Četrtek, 5. 7. 2018, 4.00

6 let, 4 mesece

Futuristični katamaran priplul na Hrvaško #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,37

4

katamaran Energy Observer | Foto Energy Observer

Foto: Energy Observer

Po Jadranskem morju pluje futuristični katamaran, ki na šestletni plovbi okrog sveta uporablja za pogon vodik in obnovljive vire, kot sta sonce in veter. Vodik med plovbo proizvajajo kar iz morske vode.

Francosko posadko vodi izkušen kapitan Victorien Erussardo. | Foto: Energy Observer Francosko posadko vodi izkušen kapitan Victorien Erussardo. Foto: Energy Observer V Franciji so začeli na osnovi nekdanjega vrhunskega tekmovalnega katamarana tudi s pomočjo pomorstva preizkušati nove pogone prihodnosti.

Njihov futuristični katamaran, ki ga poganja elektrika neposredno iz morja (iz morske vode med plovbo proizvajajo vodik), pluje okrog sveta. Te dni se plovilo mudi na Hrvaškem.

Nekdanji tekmovalni katamaran je danes na šestletni plovbi okrog morja

Plovilo so v Kanadi izdelali že leta 1983. Takrat je bilo dolgo 24 metrov in katamaran je na prestižnih jadralskih regatah uspešno služil različnim vrhunskim ekipam. Danes je katamaran dolg 30,5 metra in širok 12,8 metra, pod imenom Energy Observer pa ima pred seboj povsem nove cilje.

Lani se je njegova francoska posadka pod vodstvom kapitana Victoriena Erussarda podala na šest let dolgo plovbo okrog sveta, v kateri bodo obiskali 50 držav in opravili 101 postanek. Lani so plovbo začeli v Franciji, letos pa so že pripluli v Sredozemsko in Jadransko morje. Trenutno je katamaran v privezu v Zadru, nato jih čaka plovba proti Benetkam. Naslednje leto bodo pluli po morjih okrog severne Evrope. Plovbo okrog sveta nameravajo zaključiti leta 2022.

Na plovilo so postavili za 130 kvadratnih metrov sončnih celic. | Foto: Energy Observer Na plovilo so postavili za 130 kvadratnih metrov sončnih celic. Foto: Energy Observer

Katamaran je plovbo začel lani v Franciji, trenutno se nahajajo v Jadranskem morju. Leta 2020 bodo pluli tudi do olimpijskih iger v Tokiu in avanturo končali dve leti pozneje doma ob francoski obali. | Foto: Energy Observer Katamaran je plovbo začel lani v Franciji, trenutno se nahajajo v Jadranskem morju. Leta 2020 bodo pluli tudi do olimpijskih iger v Tokiu in avanturo končali dve leti pozneje doma ob francoski obali. Foto: Energy Observer

Iz morske vode nastajata vodik in tudi pitna voda

Bistvo plovila je v težnji po brezogljični plovbi prek svetovnih morij in tudi razvoju uporabe vodika pri različnih oblikah transporta.

Za pogon in delovanje katamarana posadka uporablja kombinacijo energije iz obnovljivih virov (sonce, veter) in vodika, ki ga proizvajajo neposredno iz morske vode. S pomočjo elektrolize lahko na krovu proizvedejo tudi do 150 litrov pitne vode na uro.

Osnovni namen odprave je predvsem raziskovanje področja uporabe vodika za pogon, ki bi pomagal pri zniževanju ravni toplogrednih plinov. Vodik vsebuje trikrat več energije na enoto kot dizel in 2,5-krat več kot naravni plin. Vodik je tudi najlažji in najbolj razširjen kemijski element. V naravi ga redko dobimo v njegovi čisti obliki, saj se veže z drugimi elementi. Med glavne izzive zato spada njegova proizvodnja (danes ga industrijsko še 95 odstotkov pridobijo iz fosilnih goriv) in tudi njegova hramba oziroma kompresija, s katero zmanjšajo potreben volumen za primerne količine. Pri ekipi Energy Observer poudarjajo, da je treba z razvojem priti do dekarbonizacije proizvodnje vodika in tudi do zmanjševanja stroškov njegove uporabe.

Sončne plošče so tako ravne kot ukrivljene, celice pa so nameščene tudi na spodnji strani. S tem namreč izkoriščajo sončne žarke, ki se odbijajo od morske gladine. | Foto: Energy Observer Sončne plošče so tako ravne kot ukrivljene, celice pa so nameščene tudi na spodnji strani. S tem namreč izkoriščajo sončne žarke, ki se odbijajo od morske gladine. Foto: Energy Observer

Sončne celice lovijo tudi žarke, ki se odbijajo od morske gladine

Na plovilo so postavili za 130 kvadratnih metrov sončnih celic. Plošče so tako ravne kot ukrivljene, celice pa so nameščene tudi na spodnji strani. S tem namreč izkoriščajo sončne žarke, ki se odbijajo od morske gladine.

Za proizvajanje električne energije uporabljajo tudi dve pokončni vetrni turbini, ki vsaka proizvaja po en kilovat moči.   

Na krovu ima posadka na voljo skupno osem posod za hranjenje vodika. Vanje lahko spravijo do 62 kilogramov vodika.

Litij-ionske baterije so namenjene le kratkoročni hrambi energije

S pomočjo gorivnih celic se pri takem pogonu proizvede električna energija, ki jo lahko na krovu tudi hranijo v baterijah z zmogljivostjo 106 kilovatnih ur. Te litij-ionske baterije so namenjene kratkoročni hrambi energije, ki jo sicer uporabljajo za procese elektrolize, pogon motorjev in kompresijo vodika s 30 na 350 barov.

Plovilo ima dva elektromotorja, ki imata vsak moč 41 kilovatov. V primeru jadranja pa motorja z močjo 2,5 kilovata skrbita za proizvodnjo vodika iz vode.

Delovno okolje kapitana Victoriena Erussarda. | Foto: Energy Observer Delovno okolje kapitana Victoriena Erussarda. Foto: Energy Observer

Bivalni prostori za posadko, ki bo s tem katamaranom tesno povezana kar šest let. | Foto: Energy Observer Bivalni prostori za posadko, ki bo s tem katamaranom tesno povezana kar šest let. Foto: Energy Observer

Spalni del plovila, ki se bo zoperstavil tudi zahrbtnim pomorskim razmeram v oceanih. | Foto: Energy Observer Spalni del plovila, ki se bo zoperstavil tudi zahrbtnim pomorskim razmeram v oceanih. Foto: Energy Observer Ena od osmih jeklenk za hrambo vodika, ki so izdelane iz aluminija in ogljikovih vlaken. Skupno lahko sprejmejo do 62 kilogramov vodika. | Foto: Energy Observer Ena od osmih jeklenk za hrambo vodika, ki so izdelane iz aluminija in ogljikovih vlaken. Skupno lahko sprejmejo do 62 kilogramov vodika. Foto: Energy Observer

V ospredju pogonski elektromotor in v ozadju sistem za razsoljevanje morske vode. | Foto: Energy Observer V ospredju pogonski elektromotor in v ozadju sistem za razsoljevanje morske vode. Foto: Energy Observer

Sistem za kompresijo vodika pod pritiskom 350 barov. | Foto: Energy Observer Sistem za kompresijo vodika pod pritiskom 350 barov. Foto: Energy Observer

Sistem za hrambo vodika. | Foto: Energy Observer Sistem za hrambo vodika. Foto: Energy Observer

Ne spreglejte