Četrtek, 12. 12. 2024, 9.32
1 mesec
Kitajska
Bi prodajali avtomobile na Kitajskem? Razmislite ponovno.
Na Kitajskem so v zadnjih štirih letih zaradi neusmisljenih razmer na trgu zaprli že okrog osem tisoč prodajnih salonov.
Prodaja avtomobilov na Kitajskem je neusmiljen posel. Zaradi pritiska na cene, ki je posledica hude konkurence na trgu, so na robu preživetja tako mnogi proizvajalci kot tudi prodajalci.
Samo v prvi polovici letošnjega leta je vrata zaprlo skoraj dva tisoč prodajnih centrov, kar je skoraj toliko kot v celotnem lanskem letu. V zadnjih štirih letih so Kitajci zaprli okrog osem tisoč avtomobilskih prodajnih centrov.
Nič več neusahljiv vir prodaje in dobička
Med tistimi, ki bodo zmanjšali prodajno mrežo, je tudi Porsche. Na Kitajskem imajo trenutno 136 prodajnih centrov, to število pa bodo kmalu drastično zmanjšali in se tako odzvali na spremenjene razmere na kitajskem trgu.
"Do konca leta 2026 bomo število salonov na Kitajskem zmanjšali na okrog sto," je dejal Alexander Pollich, izvršni direktor Porscheja na Kitajskem. Nemci se odzivajo na spremembe na največjem svetovnem avtomobilskem trgu, ki je bil nekoč zanje glavni vir zaslužka. Kitajska je bila za Porsche kar osem let največji trg, kjer so prodali 30 odstotkov svojih avtomobilov.
Kitajci imajo vse raje svoje domače avtomobile
Toda na Kitajskem je marsikaj drugače kot pred leti. Trg se premika v smer priključnih avtomobilov, kupci pa prednost dajejo domačim kitajskim znamkam.
Samo letos je v prvih desetih mesecih prodaja novih uvoženih avtomobilov padla za več kot 14 odstotkov. Porscheju je lani prodaja na Kitajskem upadla za 15 odstotkov, letos pa v prvih devetih mesecih še za 29 odstotkov.
Tudi Porsche se je moral odzvati na neusmiljeno cenovno vojno na kitajskem trgu. Po poročanju kitajskih medijev so v trgovskih centrih nekatere modele ponujali s popusti tudi več kot 30 odstotkov.