Sreda, 3. 9. 2014, 14.08
8 let, 7 mesecev
Naj bo šolska pot varna tudi znotraj avtomobila
Vselej bodite vestni in natančni, to velja tudi za babico in dedka
Naj vas spomnimo, da se največ nesreč zgodi ravno na kratkih razdaljah in v bližini doma. Naj vas tudi spomnimo, da lahko svojega otroka poškodujete že s silovitim zaviranjem. Pogosto se zgodi, še zlasti v conah z omejitvijo 30 kilometrov na uro, da morate nepričakovano zaustaviti.
Že ob takšnem zaviranju lahko vašega otroka odnese v sprednji sedež, v armaturno ploščo, celo iz avtomobila – poškodujete se torej lahko tudi, če ne trčite.
Zato ne pozabite: čeprav ste izbrali varen sedež in ga pričvrstili v avtomobil ter otroka pred vožnjo vedno pripeli, še ni rečno, da ste mu zagotovili najvišjo raven varnosti. Potrebno je samo še zadnje dejanje: oba, sedež in otrok, morata biti dovolj čvrsto pripeta. Morda ne bo odveč, če to informacijo starši delimo tudi z babicami in dedki oziroma vsemi, ki vozijo naše otroke.
Varnostni pas mora segati prek ramen: do metra in pol visok otrok mora sedeti v jahaču
Varnostni pas mora potniku segati čez ramena, da ga lahko obdrži naslonjenega na sicer varnostno ustrezno zasnovan sedež avtomobila. Pri manjših potnikih, torej predvsem pri otrocih, pa je narobe, če je varnostni pas ob vratu.
V prometni nesreči tako lahko nastanejo zelo resne poškodbe, v hujših primerih tudi poškodbe dihalne cevi in celo zadušitev. V več primerih se je tudi zgodilo, da je otroka vrglo vstran in je s telesom udaril v vrata ali stebriček, bilo pa je tudi nekaj primerov, ko se je otrok v spanju nagnil vstran in ga je v prometni nesreči odneslo izpod varnostnega pasu.
Otrok bi se moral torej voziti v otroškem sedežu, dokler mu običajni tritočkovni varnostni pas ne bi segal čez ramena. To je glede na statistiko nekako pri 150 centimetrih. Podatek je sicer močno odvisen od višine naslonjala in točke vpetja pasu v konkretnem avtomobilu, a glede na statistiko povprečen otrok primerno višino doseže pri 12 letih, torej okrog šestega razreda.
Tudi v šoli se zavzemite za večjo varnost vaših otrok!
Žal se na neustrezen način velikokrat otroci vozijo tudi v organiziranih šolskih prevozih. Celo v šolskih kombijih za manjše učence manjkajo ustrezni sedeži – jahači. Ob novem šolskem letu se na govorilnih urah brez sramu oglasite, povzdignite glas in predlagajte nakup jahačev, zavzemite se za večjo varnost vaših otrok.