Torek, 6. 5. 2025, 6.00
18 ur, 50 minut
Rehabilitacija plantarnega fasciitisa s fizioterapijo

Bolečina v peti, ki vas preseneti že ob prvem jutranjem koraku, je lahko znak ene najpogostejših mišično-skeletnih težav stopala – plantarnega fasciitisa. To stanje se pogosto razvije zaradi kombinacije dejavnikov, kot so prekomerna telesna teža, spremenjena biomehanika stopala, neustrezna obutev ter fizična neaktivnost ali dolgotrajna stoja.
Čeprav je bolezen sprva lahko blaga, se brez ustreznega zdravljenja hitro razvije v kronično bolečino, ki vpliva na hojo, telesno držo in sčasoma na celotno biomehaniko gibanja. Spremenjen vzorec hoje zaradi bolečine v peti lahko povzroči dodatne težave v kolenu, kolku ali celo v hrbtenici.
Prav zato sta zgodnje prepoznavanje simptomov in pravočasna vključitev v fizioterapevtsko zdravljenje ključnega pomena. Z natančno diagnozo, sodobnimi metodami zdravljenja in ciljno usmerjeno rehabilitacijo lahko simptome uspešno obvladamo, povrnemo funkcionalnost stopala in preprečimo ponovne poškodbe.
Zakaj nastane plantarni fasciitis in kdo je najbolj ogrožen?
Plantarni fasciitis se razvije zaradi ponavljajočih se mehanskih obremenitev na stopalo, ki povzročajo mikropoškodbe v vezivnem tkivu oziroma v plantarni fasciji. Ta struktura poteka od pete proti prstom ter ima vlogo pri stabilizaciji stopalnega loka in prenosu sil med hojo. Ko so te obremenitve predolge ali preintenzivne, fascija izgubi sposobnost regeneracije, kar lahko povzroči vnetje ali degenerativne spremembe, znane kot plantarna fasciopatija.
Če težave ne naslovimo pravočasno, se lahko stanje poslabša in zdravljenje se oteži.
Najpogostejši sprožilci za razvoj bolezni:
- prekomerna telesna teža,
- plosko stopalo ali visok stopalni lok,
- nepravilen vzorec hoje,
- neustrezna obutev,
- dolgotrajna stoja,
- pomanjkanje gibanja in mišično neravnovesje ter
- starost.
Fizioterapevtski pristop v kliniki Medicofit temelji na individualni oceni dejavnikov tveganja in prilagojenem terapevtskem načrtu.
Kako prepoznati plantarni fasciitis?
Najbolj značilen simptom plantarnega fasciitisa je bolečina v predelu pete, ki je lahko ostra ali topa in se pogosto pojavi že zjutraj. Mnogi opisujejo, da je bolečina najizrazitejša prav po obdobju mirovanja, nato pa se čez dan lahko nekoliko umiri. Vendar se ob dolgotrajni hoji, teku ali stoji simptomi znova okrepijo.
Bolečina je običajno lokalizirana na spodnjem delu pete, lahko pa se razširi na notranji del narta ali srednji del stopala. Pogost pojav je tudi občutljivost na dotik vzdolž plantarne fascije, prav tako pa občutek napetosti, ki omejuje gibljivost stopala, zlasti pri dvigovanju prstov navzgor. Občasno se lahko pojavi vnetje ali oteklina v predelu pete.
Sčasoma se bolečina zaradi kompenzacijskega vzorca hoje začne izražati tudi drugje. Ob tem se spremeni telesna drža, pojavijo se težave v kolenu, kolku ali celo hrbtenici. Če plantarni fasciitis ostane nezdravljen, lahko akutna bolečina hitro preide v kronično, kar bistveno zmanjša funkcionalnost in kakovost življenja.
Ali vam plantarni fasciitis povzroča težave? Naročite se na specialistično fizioterapevtsko zdravljenje.
Zdravljenje se začne z natančno diagnozo
Učinkovito zdravljenje plantarnega fasciitisa se začne z natančno in strokovno postavljeno diagnozo. V kliniki Medicofit temu namenjajo posebno pozornost, saj le poglobljeno razumevanje vzroka težav omogoča pripravo ustreznega rehabilitacijskega načrta.
Ob prvem obisku fizioterapevt opravi temeljit diagnostični postopek, ki vključuje pogovor o zdravstveni zgodovini, telesnih navadah, vrsti bolečine in pogostosti simptomov. Sledi klinični pregled, kjer se ocenjujejo položaj gležnja, višina stopalnega loka, prisotnost vnetja, omejitve v gibljivosti ter mišična moč in vzdržljivost. Pomemben del ocene je tudi analiza hoje, s katero lahko strokovnjak odkrije biomehanske nepravilnosti, ki prispevajo k razvoju bolezni.
Po potrebi se opravi diagnostično slikanje, kot so rentgenske slike, ultrazvok ali magnetna resonanca, ki pomagajo potrditi diagnozo ali izključiti druge morebitne vzroke bolečine.
Zdravljenje poteka v več fazah
V kliniki Medicofit poteka zdravljenje plantarnega fasciitisa celostno in sistematično, z jasno strukturiranim programom, ki je prilagojen posameznikovemu stanju, stopnji bolečine in funkcionalnim omejitvam. Rehabilitacija vključuje tri ključne faze: akutno fizioterapevtsko obravnavo, postakutno kineziološko vadbo in preventivni program, ki skupaj omogočajo učinkovito odpravo bolečine ter dolgoročno stabilnost stopala in celotne telesne drže.
Akutna fizioterapija: obvladovanje bolečine in vnetja
V prvi fazi se fizioterapevti osredotočijo na lajšanje akutnih simptomov, kot so bolečina v peti, oteklina in omejena gibljivost. Cilj akutne fizioterapije je umiriti vnetje, izboljšati prekrvavitev tkiv ter zmanjšati napetost v mečih in plantarni fasciji, ki so pogosto glavni vir bolečine.
Fizioterapevti v tej fazi uporabljajo kombinacijo manualne terapije in sodobne instrumentalne obravnave, kot so udarni valovi, terapija TECAR, visokoenergijski laser in visokotonska elektroterapija. Te metode pospešujejo celično obnovo, zmanjšujejo bolečino in sproščajo napete mišice v mečih ter stopalu.
Vzporedno z elektroterapijo in manualnimi tehnikami poteka tudi specializirana terapevtska vadba, ki se osredotoča na raztezanje plantarne fascije ter krepitev mišic stopala in gležnja. Posebna pozornost se namenja mišicam, ki skrbijo za stabilnost stopalnega loka, saj njihova oslabitev pogosto prispeva k razvoju plantarnega fasciitisa.
Postakutna kineziologija: obnova funkcije in mišičnega ravnovesja
Ko so akutni simptomi pod nadzorom, zdravljenje preide v postakutno fazo, kjer je poudarek na kineziološki obravnavi. Cilji te faze so postopna vzpostavitev normalnega gibalnega vzorca, krepitev oslabljenih mišic ter izboljšanje stabilnosti in ravnotežja.
V tej fazi kineziologi izvajajo ciljno usmerjeno vadbo za krepitev mišic stopala in meč, ki imajo pomembno vlogo pri podpori stopalnega loka. Poudarek je tudi na izboljšanju propriocepcije, kar je pomembno za stabilnost gležnja in preprečevanje ponovnih poškodb.
Z vadbo se odpravljajo tudi mišična neravnovesja, ki pogosto vodijo v preobremenitve in nepravilno mehaniko hoje. S posebnimi vajami za moč, gibljivost in nadzor gibanja strokovnjaki vzpostavijo mišično simetrijo spodnjih okončin, kar razbremeni stopalo in zmanjša tveganje za ponovitev fasciitisa.
Če je posameznik fizično bolj aktiven ali se ukvarja s športom, se v vadbo lahko vključi tudi pliometrična komponenta, ki je prilagojena obremenitvam določene dejavnosti. Cilj postakutne kineziologije je torej celovita funkcionalna obnova, ki posamezniku omogoča varen in dolgoročno vzdržen povratek k vsakodnevnim in rekreativnim aktivnostim.
Preventivna kinezioterapija: dolgoročna stabilnost in preprečevanje ponovitev
Po uspešno končani fizioterapevtski in kineziološki rehabilitaciji sledi še zadnja faza – preventivna kinezioterapija. Ta del obravnave je pomemben za dolgoročno stabilizacijo stanja in za preprečevanje ponovitve plantarnega fasciitisa.
Preventivna vadba je zasnovana kot celostni postrehabilitacijski program, ki vključuje funkcionalno krepitev mišic celotnega telesa, zlasti pa mišic, ki stabilizirajo stopalo in gleženj. Vadba poteka pod nadzorom kineziologa in je individualno prilagojena glede na cilje, zmogljivost in obremenitve posameznika.
Osredotoča se na ohranjanje mišične moči, izboljšanje telesne drže in krepitev stabilnosti pri vsakodnevnih gibih. Vaje vključujejo tudi ravnotežne in koordinacijske naloge, ki vplivajo na zanesljivost gibanja in zmanjšujejo možnost poškodb v prihodnje.
Z vključitvijo v preventivni program pacient aktivno skrbi za svoje zdravje, ohranja rezultate rehabilitacije in se postopno vrača v samozavestno, brezskrbno gibanje. Takšen pristop omogoča dolgoročno zaščito pred preobremenitvami in ponovno bolečino v predelu pete.
Če sumite na plantarni fasciitis ali se že spopadate z bolečino v peti, ne odlašajte z obiskom strokovnjaka. Pravočasno zdravljenje je ključ do hitrega okrevanja.
Naročite se na specialistično fizioterapevtsko zdravljenje plantarnega fasciitisa.
Primer uspešnega zdravljenja plantarnega fasciitisa
Zaradi bolečin na spodnji strani levega stopala, ki so se širile proti petnici, je na diagnostično terapijo v kliniko Medicofit prišel 70-letni Ivan. V preteklosti je že imel podobne težave, vendar je takrat prejel protibolečinsko blokado, ki je simptomatiko umirila zgolj za tri mesece.
Ob uvodnem kliničnem pregledu je gospod izpostavil, da so se mu aktualne bolečine pojavile pred približno dvema tednoma. Dodatno je povedal, da je pred osmimi leti že imel operirano desno Ahilovo tetivo in da ima že dalj časa vstavljeni endoprotezi obeh kolkov.
Specialist fizioterapevt je ugotovil palpatorno občutljivo narastišče tako Ahilove tetive kot tudi plantarne fascije, medtem ko mečna muskulatura ni izražala posebne simptomatike. Gibljivost gležnja se je izkazala za normalno, tudi specialni ortopedski testi so pokazali primerne izide.
Pravočasen obisk specialista omogoča hitrejše in uspešnejše zdravljenje. Gospod je ravnal pravilno, ko se je odločil za hiter obisk specialista, ki je indiciral od pet- do osemtedensko fizioterapevtsko zdravljenje. Uvodoma so bile opravljene terapije za zmanjšanje akutnih simptomov. V ta namen so se uporabljale najmodernejše instrumentalne terapije, kot so Summus laser, Wintecare TECAR in udarni valovi EMS Dolorclast.
Občutno izboljšanje simptomov se je zgodilo že po treh terapijah. Zaradi ugodne simptomatske slike se je začelo z večjim obremenjevanjem stopala in gležnja, saj zgolj progresivna obremenitev omogoča dolgoročne rezultate zdravljenja. Specialist fizioterapevt je z gospodom Ivanom izvajal osnovne vaje za izboljšanje intrinzičnih stopalnih mišic ter vaje za izboljšanje ravnotežja in propriocepcije. Pomembno vlogo je imel tudi specialist kineziolog, ki je poskrbel, da je gospod pridobil še ustrezno mišično moč, in ga pripravil na vsakodnevne obremenitve.
Bolečine so do konca zdravljenja v popolnosti izginile, gospod pa se je z namenom ohranjanja ugodnega asimptomatskega stanja odločil za vključitev v dologoročni program redne specialne fizioterapevtske obravnave.
Kakšna je prognoza pri plantarnem fasciitisu?
Čeprav je plantarni fasciitis lahko dolgotrajen, je prognoza ob ustreznem zdravljenju zelo dobra. S pravočasno postavljeno diagnozo in ciljno usmerjenim fizioterapevtskim pristopom večina pacientov občutno izboljša stanje v nekaj tednih do nekaj mesecih. A brez strokovne obravnave lahko akutna bolečina preide v kronično stanje, kar bistveno oteži rehabilitacijo in podaljša čas okrevanja.
V kliniki Medicofit rehabilitacija poteka v več jasno strukturiranih fazah, ki poleg odprave bolečine vključujejo tudi ponovno vzpostavitev stabilnosti in funkcionalnosti stopala. V obdobju nekaj tednov lahko pričakujemo zmanjšanje bolečine in izboljšanje gibljivosti, v nadaljevanju pa krepitev mišic, izboljšanje hoje in zmanjšanje tveganja za ponovitev težave.
Kljub dobri prognozi je treba upoštevati, da je uspešnost zdravljenja v veliki meri odvisna od doslednosti izvajanja terapevtskih vaj, upoštevanja navodil fizioterapevta ter pravočasne vključitve v terapijo. Ignoriranje simptomov ali prekinitev zdravljenja ob prvem izboljšanju lahko vodi v ponovitev težav in podaljšano rehabilitacijo.