Sreda, 24. 2. 2016, 9.07
9 mesecev, 1 teden
Kaj se dogaja z našim telesom med telesno aktivnostjo
Gibanje ima številne pozitivne vplive na počutje - od boljšega videza do odličnega splošnega razpoloženja. Med treningom se v človeškem telesu pretakajo hormoni, ki določajo naše počutje.
Ne glede na to, zakaj vadimo – ker bi radi shujšali ali oblikovali svoje telo, dosegli določeno stopnjo telesne pripravljenosti ali samo za zabavo –, velja trditev, da nas gibanje spreminja. Seveda, postanemo zaripli v obraz, zadihani in prepoteni, izboljšata se čuječnost in razpoloženje. Vsi se zavedamo, da je telesna vadba nujna za dolgo, zadovoljno življenje, pogosto pa ne vemo, kaj se dogaja v telesu, da se zgodijo takšne spremembe.
Medtem ko se gladke mišice notranjih organov krčijo neodvisno od človekove volje, pa ljudje prečno progaste ali skeletne mišice, ki premikajo naše telo, "upravljamo" s svojo voljo. Vendar za to potrebujemo nekaj goriva.
Energija za premikanje mišic se sprošča zlasti pri presnovi ogljikovih hidratov (glukoze) v mišici. Med gibanjem potrebujemo tudi visokoenergijske molekule ATP (adenozin trifosfat), ki nastanejo iz glukoze in glikogena ter so neposreden vir energije za delovanje mišic.
Glavna prednost telesne vadbe je v tem, da pomaga uravnavati raven inzulina in leptina. To je eden najpomembnejših dejavnikov za doseganje splošnega dobrega počutja.
Glede na to, da telo majhne zaloge molekul ATP in glukoze, jih lahko hitro zmanjka. Za nadaljnje gibanje telo potrebuje več kisika, s katerim lahko ustvari več molekul ATP. To naredi tako, da v mišice prečrpa več krvi, ki jim dostavlja svež kisik. Zaradi pomanjkanja kisika se tvori mlečna kislina, botra mišičnih bolečin po vadbi. Največ mlečne kisline se v mišice pretoči od 30 do 60 minut po vadbi.
Ker telo med vadbo potrebuje 15-krat več kisika kot med mirovanjem, začnemo hitreje dihati, srce pa začne hitreje biti. Več gibanja vpliva na to, da srce postaja vedno bolj učinkovito, zato lahko vadimo vedno več.
Tudi nekaj stresnih hormonov je odgovornih za premikanje – kortizol poskrbi za to, da se energijske zaloge spremenijo v gorivo za celice, adrenalin pa pospeši srčni utrip.
Med nizko intenzivno vadbo mišice porabljajo predvsem maščobe, ogljikove hidrate pa med visoko intenzivno vadbo. Mišice svoje beljakovine nerade uporabijo kot gorivo za vadbo, vendar jih morajo, če drugega zmanjka. Po vadbi je treba poskrbeti za vnos ogljikovih hidratov in beljakovin, da si mišice dovolj dobro opomorejo in lahko nadaljujemo program treningov.
Kdaj jesti in piti po vadbi? Pol ure po vadbi moramo čim prej nahraniti mišice. Takrat namreč telo zaposli encime za sintezo glikogena, trigliceridov in beljakovin.
Če tega ne naredimo, bomo sestradali mišice in sčasoma ne bomo več dosegali želenih rezultatov, dobro počutje, ki ga želimo doseči z gibanjem, pa bo vedno bolj oddaljena želja.
Ste vedeli? Priporočljivo živilo po treningu je mleko, še posebej tisto, ki je obogateno z dodatnimi beljakovinami. Alpsko mleko Aktiv plus pomaga nadomestiti porabljeno energijo, telo oskrbi z beljakovinami ter nujno tekočino.