Četrtek, 19. 8. 2021, 19.30
3 leta, 4 mesece
V videoteki DKino!
Obtožujem (J'Accuse/An Officer and a Spy)
Oskarjevec Roman Polanski je po dobrem desetletju svoj pogled znova usmeril v preteklost in prikazal razplet enega od največjih političnih škandalov v francoski zgodovini. Prejemnik velike nagrade žirije v Benetkah!
Francija, Italija │ 2019 │ 126 min. │ Zgodovinski dramatičen triler
R: Roman Polanski I: Louis Garrel, Jean Dujardin, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois
IMDb: 7,2/10 │ Rotten Tomatoes: 75 % │ Uporabniki Googla: 78 %
Leta 1895 so proti mlademu in obetavnemu francoskemu generalštabnemu častniku judovskega rodu Alfredu Dreyfusu vložili obtožnico, ker naj bi Nemčiji izdajal vojaške skrivnosti, sodišče pa ga je obsodilo na dosmrtno ječo na Hudičevem otoku blizu obale Francoske Gvajane.
Med pričami njegovega ponižanja je polkovnik Georges Picquart. Ta napreduje v vodjo vojaške protiobveščevalne enote, ko pa odkrije, da skrivnosti še vedno predajajo Nemcem, ga povleče v nevaren labirint korupcije in prevar, ki ogrožajo njegovo čast in življenje.
"Pretirano je reči, da je film videti kot slika Augusta Renoirja in da se predvaja kot film Jean Renoirja – vendar ne preveč pretirano." Philip De Semlyen, Time Out
"To je nesporen mojstrski tečaj, kako posneti zgodovinski film." David Sexton, London Evening Standard
"To je trden, dobro izdelan kos strokovnega tesarstva, kot težak kos viktorijanskega pohištva – narejen, da traja, in zgrajen za uporabo. Dlje ko ga spremljate, bolj impresiven postaja." Xan Brooks, Guardian
Napovednik filma Obtožujem:
Zanimivosti:
- Francoska desnica in Katoliška cerkev sta "izdajstvo" Alfreda Dreyfusa označili za zaroto Judov in prostozidarjev, uperjeno zoper prestiž vojske in Francije.
Ko so novice o zmoti prišle v javnost, so Dreyfusa začeli braniti najvidnejši francoski intelektualci.
Romanopisec Emile Zola je leta 1898 v javnem pismu z naslovom J’Accuse (Obtožujem) sodnike obtožil, da so pri razsodbi upoštevali ukaze obrambnega ministrstva.
Dogodek je vplival na okrepitev in večjo enotnost politične levice ter zmanjšal vpliv vojske. - Scenarij, pod katerega sta se podpisala Robert Harris in režiser Roman Polanski, temelji na Harrisovem istoimenskem romanu iz leta 2013, pisatelja pa je k pisanju knjige navdahnil prav francosko-poljski filmski ustvarjalec.
- To je že tretji skupni projekt Polanskega in Harrisa.
Skupaj sta napisala že scenarij za režiserjev triler Pisatelj v senci (2010) – ta prav tako temelji na pisateljevem istoimenskem romanu –, še prej pa sta sodelovala pri priredbi Harrisonovega romana Pompeji, vendar je projekt zaradi stavke igralcev tik pred začetkom snemanja padel v vodo. - Film so premierno prikazali na 76. izdaji beneškega filmskega festivala, ta pa je tam prejel veliko nagrado žirije in nagrado mednarodnega združenja filmskih kritikov FIPRESCI.
- Film je bil nominiran za 12 cezarjev (gre za francoske različice oskarjev) in prejel tri – za najboljšega režiserja, najboljšo priredbo in najboljšo kostumografijo.
Film je bil nominiran tudi za evropske filmske nagrade v kategorijah najboljšega filma, najboljšega režiserja, najboljšega igralca (Jean Dujardin) in najboljšega scenarija. - Mathieu Amalric in Emmanuelle Seigner sta pred tem skupaj igrala že v filmih Skafander in metulj (2007), Venera v krznu (2013) – tega je prav tako režiral Polanski – in At Eternity's Gate (2018).
- Afero Dreyfus so obravnavali že filmi Dreyfus (1930), Dreyfus (1931), The Life of Emile Zola (1937), I Accuse! (1958) in Prisoner of Honor (1991).