Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
17. 9. 2020,
14.04

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12

Natisni članek

Natisni članek

rekord Guinnessova knjiga rekordov

Četrtek, 17. 9. 2020, 14.04

4 leta, 2 meseca

Med slovenskimi Guinnessovimi rekorderji tudi maratonki v kvačkanju #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12
Guinnessova knjiga rekordov 2021 | Foto založba Učila

Foto: založba Učila

Vsakdo je lahko Guinnessov rekorder - le svojo nišo morate najti.

Čeprav je letošnje leto postreglo s toliko izzivi kot še nikoli doslej, to ljudi ni odvrnilo od želje, da bi v nečem presegli preostalo človeštvo. Tako so ustvarjalci Guinnessove knjige rekordov tudi letos ustvarili novo izdajo, za katero so obdelali 32.986 prijav z vsega sveta.

Letošnja slovenska izdaja Guinnessove knjige rekordov vključuje 18 slovenskih rekordov, od tega pet povsem novih, trije pa so vključeni tudi v mednarodno izdajo.

Rekorderki v maratonskem kvačkanju

Med petimi novimi slovenskimi rekordi je najdaljši maraton v kvačkanju, ki sta ga februarja letos dosegli Jadranka Smiljić in Anita Kac. Idejo za rekord je dobil Jadrankin sin Kosta, ki je v šoli rad prebiral Guinnessovo knjigo rekordov in o tem večkrat govoril mami. Jadranki se je nato porodila ideja, da bi skupaj z Anito postavili rekord v kvačkanju, poroča STA.

Jadranka Smiljić in Anita Kac, rekorderki v maratonskem kvačkanju | Foto: založba Učila Jadranka Smiljić in Anita Kac, rekorderki v maratonskem kvačkanju Foto: založba Učila

Med novimi slovenskimi rekorderji sta tudi Igor in Gal Okič, oče in sin, ki sta kot prvi tovrstni tandem v ragbiju istočasno zaigrala za reprezentanco, še poroča STA. Maja lani sta namreč igrala na tekmi Slovenije proti Slovaški v Ljubljani. Kot je povedal Igor Okič, se je v preteklosti sicer že dogajalo, da sta oče in sin igrala za isto reprezentanco, a nikoli pred tem nista istočasno nastopila na zelenici.

Tek s hula hop obročem

V letošnji knjigi rekordov sta še Alenka Artnik za najgloblji ženski prosti potop s stalno obtežitvijo z dvojno plavutjo in Sasha Kenney za najhitreje pretečeni londonski maraton s hula hop obročem. Kenneyjeva, ki se je rodila in odraščala v Sloveniji, zdaj pa živi v Walesu, je ta rekord sicer podrla že leta 2012, ko je maraton pretekla v petih urah, petih minutah in 57 sekundah.

Rekordi iz tujine niso nič manj nenavadni

Da se lahko v Guinnessovo knjigo rekordov vpiše vsakdo, le čim bolj nenavadno kategorijo mora najti, dokazujejo tudi rekorderji iz tujine. Frank Faeek Hachem iz mesta Hampshire na jugu Anglije se je na primer v knjigo rekordov uvrstil kot najmanjši voznik avtobusa. Hachem, ki v višino meri 136,2 centimetra, je ob tem povedal, da avtobusov zanj ni treba posebej prilagajati, nastavi si le primerno višino sedeža in volana.

Poglejte:

Iz istega kraja kot Hachem je še en Guinnessov rekorder, motociklist in kaskader Marco George. Ta je postavil rekord v najhitrejši vožnji z motorjem, ki ga vozi med stojo na glavi. V tem položaju je dosegel hitrost 122,59 kilometra na uro.

Samosvoj rekord je postavil tudi 11-letni Nigerijec Eche Chinoso, ta je slavil v kategoriji "največ zaporednih brc nogometne žoge s kolenom v eni minuti, medtem ko na glavi balansiraš še eno žogo".

Ali je imel pri postavljanju tega rekorda sploh kakšno konkurenco, ni znano.

Oglejte si še:

Trendi Korejski superzvezdniki so s tem videospotom spisali zgodovino #video
Dolina smrti
Novice Izmerili najvišjo temperaturo na svetu
Sportal Padel je nov rekord gorskega teka: v 1;26:45 iz Krme do Triglava
Ne spreglejte