Četrtek, 17. 12. 2020, 16.47
3 leta, 10 mesecev
Tudi to je šport
Bilo je nekoč, tudi športnice v večernih toaletah #foto
Prireditev izbor športnika leta je bila vsako leto tudi priložnost, da so se športnice in športniki pokazali v nekoliko drugačni luči. V večernih toaletah in z drznejšim ličenjem kot sicer. Ker zaradi ukrepov vsega tega letos nismo dočakali – prireditev je potekala brez občinstva, nagrajenci pa so se v studio javili prek videopovezave, oblečeni v bolj sproščeno različico svoje garderobe – smo se zakopali v spomine in izbrskali nekaj zanimivih fotografij iz preteklosti.
Čeprav izbor športnika leta prirejajo že 53 let zapored, fotozgodbo nostalgije začenjamo z letom 2008, ko so športni novinarji Slovenije za športnico leta razglasili plavalko Saro Isaković, dobitnico prve olimpijske medalje za slovensko plavanje. V Pekingu je bila na 200 m prosto odlična druga.
Med občinstvom je takrat sedela tudi Ilka Štuhec, športnica leta devet let pozneje.
Atletinja Brigita Bukovec, petkratna zmagovalka izbora športnik leta, je v družbi voditelja Saše Jerkovića leta 2008 nazdravila novim uspehom ...
Primož Kozmus, športnik leta 2008, pa je na posrečen način prikazal, kako namesto svojega paradnega športnega rekvizita kladiva meče teniške žogice.
Leta 2009 so slovenski športni novinarji za športnico leta razglasili smučarsko tekačico Petro Majdič. V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma sta se takole zaklepetali z alpsko smučarko Tino Maze.
Ker je izbor športnika leta 2009 sovpadal z rojstnim dnem športnice leta, so se organizatorji nanjo spomnili tudi s torto in svečkami. Leto pozneje, leto 2010, je bila na izboru športnika leta znova v središču Tina Maze, ki so jo športni novinarji Slovenije športnico leta izbrali kar šestkrat. Na prireditvi se je Črnjanka predstavila tudi s klavirsko točko.
Deskar Žan Košir do zdaj še ni bil razglašen za športnika leta, je bil pa temu nazivu že večkrat blizu. Leta 2014 so ga novinarji postavili na 3. mesto, za zmagovalcem izbora Petrom Prevcem in hokejistom Anžetom Kopitarjem.
Kraljica izbora športnika olimpijskega leta 2012 je bila judoistka Urška Žolnir, olimpijska prvakinja iz Londona. Olimpijski cikel pozneje, leta 2016, je bil športnik leta znova v znamenju juda. Tina Trstenjak je postala športnica leta, prva zasledovalka pa njena klubska kolegica iz Sankakuja Ana Velenšek. Nagrado ji je podelil nekdanji smučarski skakalec Primož Peterka, tudi sam že dvakrat zmagovalec tega izbora.
Leto 2016 je pomembno zaznamoval tudi motokrosist Tim Gajser, takrat prvi motokrosist z zaporednima naslovoma svetovnega prvaka v MX2 in MXGP ter hkrati prvi najstnik, ki je ugnal elito. Mesto pred njim je pripadlo jadralcu Vasiliju Žbogarju, olimpijskemu podprvaku iz Ria, športnik leta pa je postal Peter Prevc, zmagovalec novoletne turneje, svetovnega prvenstva v poletih ter skupni zmagovalec svetovnega pokala ter zmagovalec seštevka v poletih.
Leto pozneje, leta 2017, je na izboru za športnika leta slavila smučarka Ilka Štuhec, ki je naslednjo sezono morala izpustiti zaradi poškodbe kolenskih vezi. Lani sta na izboru prepričljivo slavila športna plezalka Janja Garnbret, za katero je bila sezona 2019 z naskokom najboljša v karieri, in kolesar Primož Roglič, po Andreju Hauptmanu šele drugi kolesar, ki je bil izbran za športnika leta. Enaintridesetletni Zasavec je bil sinoči naslova deležen še drugič zapored.