Topli dnevi nas mamijo k preživljanju časa v naravi. Pri tem pa ne pozabimo na naše malčke, katerih koža je tanjša in bolj občutljiva kot koža odraslih. Kako jih zaščitimo pred soncem?
Dojenčkov ne izpostavljajte soncu, saj imajo slabše razvit melanin. Ko se z otrokom odpravite na krajši potep, ga zavarujte z lahkimi oblačili in pokrivalom, nadenite mu sončna očala z UV-filtrom in ga obvezno namažite s kremo s primernim zaščitnim faktorjem. Zagotovite mu zadostno količino vode.
Zakaj je naše malčke treba zaščititi pred sončnimi žarki?
Poleg tega, da je otroška koža precej tanjša in bolj občutljiva od kože odraslih, v otroštvu dosežemo kar do 80 odstotkov celotne življenjske izpostavljenosti soncu. Opekline v otroštvu povečujejo nastanek pigmentnih znamenj in možnost pojava kožnega raka. Otroka naučimo vestnega obnašanja na soncu, skrbno ga mažimo in mu povejmo, kakšne so mogoče posledice pretiranega izpostavljanja soncu. Tak vzorec obnašanja mu bo ostal za vse življenje.
Kakšen zaščitni faktor naj izberem?
Krema naj ima tako UVA- kot UVB-zaščito. Vsebuje naj zaščitni faktor 30 ali več. Kreme, dostopne na trgu, so na voljo v obliki pene, mleka in razpršila in tako omogočajo preprost nanos. Izogibajmo pa se uporabi pripravkov, ki vsebujejo dišave in barvila. Preden izdelek kupimo, preverimo, ali ta vsebuje omenjene snovi in ali je testiran na občutljivi koži pod dermatološkim in pediatričnim nadzorom, s čimer bo vaš malček obvarovan pred preobčutljivostnimi reakcijami.
Koliko kreme je dovolj?
Pri izbiri naj bosta vodilo tudi vodoodpornost in preprost nanos na kožo. Kremo nanesimo vsaj pol ure pred sončenjem, nanos pa ponovimo po vsakem kopanju, brisanju z brisačo ali znojenju oziroma na vsaki dve uri. Ob nanašanju kreme ne pozabimo na ušeska, prstke, stopala in kožo, ki se skriva pod robovi kopalk. Pri nanosu pa je pomemben tudi zadosten nanos zaščitne kreme, in sicer dva miligrama na kvadratni centimeter.
Kaj storiti, če otrok dobi sončne opekline?
Otrok naj se izogiba soncu, vse dokler se opekline ne zacelijo. Kopajmo ga v hladni kopeli, na opekline pa lahko nanašamo tudi hladne obkladke. S tem bomo lajšali bolečine in znižali vročino. V primeru nastopa telesne temperature nad 38 stopinj, vnetega videza kože in težavnega gledanja v svetlobo ga moramo odpeljati k zdravniku. Prav tako v primeru slabosti, bruhanja, omedlevice in driske.
Za pospešitev celjenja opeklin in lajšanja bolečin na opeklino nanesimo aloe vero ali pa vlažilno kremo. Damo mu lahko tudi analgetik, a nikakor ne aspirina.