Ponedeljek, 18. 8. 2014, 12.26
8 let, 7 mesecev
Je navada res železna srajca in kako jo sleči
Bi radi shujšali, redno zajtrkovali, večkrat telovadili, bili bolj organizirani in produktivni, posledično pa bolj zadovoljni, umirjeni in uspešni? Skrivnost tiči v naših vsakdanjih navadah, ki niso vedno dobre. Pravimo, da je navada železna srajca in da se je je težko odvaditi, a z malce vztrajnosti je vse mogoče. Tudi to, da v svojo rutino vpeljemo nove navade, ki nam lahko spremenijo življenje.
O moči navad v svoji uspešnici The Power of Habit piše novinar in nagrajeni avtor Charles Duhigg, ki ne opisuje le navad posameznikov, temveč tudi navade znotraj podjetij. Vedno več teh se namreč vse bolj pozorno posveča prepričevanju in spreminjanju delovnih vzorcev svojih zaposlenih s ciljem povečati storilnost in posledično uspeh podjetja.
- koliko je ura, - kje ste (doma, na delovnem mestu, na potovanju, na obisku, v restavraciji …), - s kom ste (sami, s partnerjem, z družino, s sodelavcem, s prijatelji, sošolci …), - kaj ste pravkar storili (pozajtrkovali, oddali pomembno študijsko nalogo, končali poslovni sestanek, se sprli s partnerjem, se usedli pred televizor …), - kaj občutite (ste žalostni, jezni, razburjeni, sproščeni, utrujeni …).
V eni od naštetih stvari se skriva namig, ki sproži vaše dejanje. Prepoznajte ga.
Izberite aktivnost, ki jo je spodbudil namig in zaradi katere ste posegli po slabi razvadi. Ustaljeni vzorec, ki se pojavlja, sproži rutino. Če jo želimo spremeniti, Duhigg svetuje, da poiščemo nov vzorec.
Če pri novi rutini vztrajamo, bo kmalu postala avtomatska in neprisiljena, še pravi Duhigg.