Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
30. 8. 2023,
13.45

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Vsebino omogoča AVP

Natisni članek

Natisni članek

advertorial varnost prvi šolski dan promet promet Nazaj v šolo Nazaj v šolo AVP

Sreda, 30. 8. 2023, 13.45

10 mesecev, 2 tedna

Srce prometne varnosti smo vsi

Koliko otrok je s septembrom vstopilo v šolo?

Vsebino omogoča AVP
Prvi šolski dan

V šolskem letu 2023/24 bo osnovne šole predvidoma obiskovalo 194.181 učencev, od tega 20.735 prvošolčkov. Srednješolcev v vseh srednjih šolah pričakujejo okrog 82 tisoč, kar je okrog tri tisoč dijakov več kot v šolskem letu 2022/2023. Na Agenciji za varnost v prometu v sodelovanju s Policijo in drugimi partnerji želijo v začetku novega šolskega leta z akcijo Srce prometne varnosti smo vsi voznike in druge udeležence v prometu spomniti na pomembnost njihove vloge pri zagotavljanju varnosti otrok na vseh njihovih poteh skozi vse leto.

Rešite kviz: kako varna je vaša pot v šolo

Sodelujte v poučnem in hkrati zabavnem kvizu ter se potegujte za super nagrade ob začetku novega šolskega leta. Podarjamo 50 odsevnih trakov in 50 kresničk.
 

Otroci so v prometu posebej ranljivi

Otroci, še posebej najmlajši, so v prometu slabše vidni, prav tako pa težko predvidijo nevarne situacije. Vozila opazijo kasneje in ne znajo dobro presoditi njihove oddaljenosti ter hitrosti, prav tako težje določijo smer, iz katere prihaja zvok vozila. Njihovo ravnanje usmerjajo predvsem radovednost, čustva in dogajanje okoli njih, manj pa razum, zato morajo biti vozniki nanje vselej pozorni in jim vedno prepustiti prednost na prehodih za pešce.

AVP Agencija za varnost prometa | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Otroke kot pešce v prometu najpogosteje ogrožajo vozniki motornih vozil, ki so v približno 70 odstotkih povzročitelji prometnih nesreč. Trk avtomobila pri hitrosti 50 kilometrov na uro v odraslega pešca je enak padcu z višine 9,8 metra, posledice za otroke so hujše ali celo usodne že pri nižjih hitrostih.

Varnost otrok: primerjava Slovenije in EU

Evropski svet za varnost v prometu (ETSC) je septembra lani objavil poročilo Zmanjševanje števila smrtnih žrtev med otroki na evropskih cestah v obdobju 2011–2021. Poročilo je Slovenijo uvrstilo med najvarnejše na področju prometne varnosti otrok do 14. leta in izpostavilo, da je v Sloveniji leta 2011 umrlo šest otrok, leta 2021 trije, leta 2018 pa niti eden.

Graf prikazuje število smrtnih žrtev za obdobje 2013-2022. | Foto: AVP Graf prikazuje število smrtnih žrtev za obdobje 2013-2022. Foto: AVP

Letos je bilo v prvi polovici leta, do 30. 6., v prometnih nesrečah udeleženih 228 otrok, starih od nič do 14 let, enako kot v istem obdobju lanskega leta. V tem obdobju sta letos življenje izgubila dva otroka, in sicer pešec in potnik v vozilu, lani pa eden, in sicer kot kolesar. Precej nižje je število hudo poškodovanih, saj jih je bilo letos devet, lani pa kar 18. Lažje poškodovanih je bilo letos 186, lani pa 169.

Podatki o posledicah prometnih nesreč z udeležbo otrok do 14 let za šest let (2018–2023), pri čemer za leto 2023 velja obdobje 1. 1.–30. 6.:

LETO

Brez poškodb

Lažje poškodovani

Hudo poškodovani

Smrt

2018

26

215

22

0

2019

30

191

15

1

2020

35

127

21

0

2021

30

182

13

2

2022

40

169

18

1

Povprečje 2018–2022

32,2

176,8

17,8

0,8

2023

31

186

9

2

Šolarji se vračajo: vozite previdno in bodite vzgled najmlajšim

učenka, šolar, šola | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

V širši okolici prenekatere šole se vsako leto v prvih dneh šole izvaja varovanje otrok na šolskih poteh. Varovanje otrok na zaznamovanih prehodih za pešce poteka na mestih, kjer je varnost otrok na njihovi šolski poti lahko ogrožena. Pri tovrstnem varstvu otrok v prometu bodo ozaveščali voznike tudi s posebnimi ozaveščevalnimi napisi (na temo hitrosti, neuporabe mobilnega telefona, pozornosti v prometu …).

Prostovoljci pomagajo učencem prečkati cesto na nevarnejših odsekih in s svojo prisotnostjo opozarjajo voznike na še previdnejšo vožnjo. Tako so začetki šolskega leta, ko so otroci po daljših počitnicah še vedno razigrani, mlajši pa kot začetniki ne poznajo vseh pasti prometa na šolski poti ter zaradi starosti ne zmorejo vseh zahtev sodobnega prometa, še vedno varni. Nekateri prostovoljci otroke spremljajo na šolskih prevozih, kjer jih podučijo o pravilnem ravnanju na avtobusu in jih opozarjajo na pravilno pripenjanje.

Za večjo varnost v prometu številne aktivnosti policije

V tednu pred začetkom šolskega leta policisti pregledujejo prometno signalizacijo na cestnih povezavah v bližini šol in na šolskih poteh. Z lokalnimi skupnostmi in organizacijami pa bodo skupaj preverili možnosti varovanja otrok, zlasti v prvih dneh šole.

šola, prvi šolski dan, učenci | Foto: Matjaž Vertuš Foto: Matjaž Vertuš

V prvih šolskih dneh bodo policisti obiskali nekatere osnovne šole in skupaj z ravnatelji ter mentorji prometne vzgoje na roditeljskih sestankih starše prvošolčkov seznanili z nevarnostmi, ki na cesti prežijo na najmlajše, jim svetovali, kako naj poskrbijo za varnost otrok v cestnem prometu, in povedali, kakšne dolžnosti imajo kot starši z vidika varnosti v cestnem prometu. Tudi za otroke bodo ponekod pripravili krajša predavanja o prometni varnosti ter jim tako pokazali, kako naj se varno vključujejo v cestni promet.

V okolici šol bodo izvajali poostren nadzor prometa, ko bodo predvsem preverjali, ali vozniki vozijo prehitro. Na ta način bodo umirjali promet na izpostavljenih mestih. V tem času bodo:

  • preverjali, ali otroci nosijo rumene rutice in odsevna telesa,
  • ali so kolesa, e-skiroji in mopedi, s katerimi se vozijo otroci in mladoletniki, ustrezno opremljeni in tehnično brezhibni ter ali pri vožnji uporabljajo čelado,
  • ali starši pri prevozu otrok (pravilno) uporabljajo ustrezne zadrževalne sisteme,
  • izvedli bodo tudi več poostrenih nadzorov tehnične urejenosti avtobusov in drugih vozil, s katerimi se prevažajo otroci v šolo.

voznik promet | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Naj bo varna vožnja zgled skozi vse leto

Otrokom moramo omogočati varno mobilnost, za kar je potrebna skrbnost, odgovornost in zgled vseh udeležencev v prometu. Pri tem Agencija za varnost prometa in Policija posebej izpostavljata: "Vozniki, prilagodite hitrost vožnje, še posebej v naseljih, v okolici šol, vrtcev in igrišč, med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona, ki odvrača vašo pozornost od dogajanja na cesti in ob njej, za volan sedite trezni! Vzdržujte primerno varnostno razdaljo in predvidevajte prometne situacije, kadar ste v bližini šol, vrtcev in v naseljih."

Otroci so razigrani in drugače dojemajo promet okoli sebe in so kot taki zelo nepredvidljivi v svojih ravnanjih. Zato moramo biti na cesti ob zaznavi otrok v bližini bistveno bolj pazljivi in pozorni, saj nikoli ne vemo, kako bo otrok reagiral.

Agencija za varnost prometa in Policija vedno znova poudarjata, da je izguba ali huda poškodba otroka v prometni nesreči tragedija, ki je ne bi smela doživeti nobena družina. Zato vse voznike in druge udeležence v prometu ponovno prosita za strpno udeležbo v prometu z največjo mogočo mero odgovornosti.

Ne spreglejte