Kot kažejo statistike obiskovalcev umetnostnega muzeja v Sočiju, vse oči le niso bile ves čas usmerjene k olimpijskih igrah.
Da se šport in umetnost lahko povezujeta ter da si športno občinstvo privošči tudi kulturo, še posebej, če je ta povezana s športom, potrjujejo podatki iz letošnjih olimpijskih iger, ki so se ta konec tedna v Sočiju končale.
Umetnostni muzej v Sočiju je v času največjega zimskega športnega dogodka obiskalo rekordno število ljudi, je za The Art Newspaper potrdila vodja razstavnega oddelka galerije Olga Khrisanova. Kar pa niti ni nenavadno glede na to, da so začasne razstave v kulturni instituciji tematsko posvetili osrednjemu dogajanju v mestu.
V času svetovnega športnega dogodka so zabeležili veliko več gledalcev, kot so jih sicer vajeni v času poletne sezone, saj je Soči znan predvsem kot letovišče, v katerega se hodi namakat ruska elita; mestu ob Črnem morju pravijo tudi "ruska riviera". "V času visoke sezone beležimo med 300 in 500 obiskovalci na dan," pravi Khrisanova. V času olimpijskih iger pa se je to število potrojilo. "V prvih nekaj dneh olimpijskih iger smo na dan zabeležili več kot 1000 obiskovalcev. Med njimi so bili predvsem korejski, kitajski in evropski turisti, ki so v muzej prihajali večinoma v skupinah.
Šport skozi umetnost
Muzej s sicer skromno zbirko se nahaja v stavbi iz stalinističnega obdobja. V času olimpijskih iger so v njem postavili začasno razstavo o atletskem udejstvovanju ruskih carjev, od Petra Velikega do Nikolaja II. Razstava, ki se posveča športni aktivnosti Romanovih, vključuje predmete iz zbirke državnega muzeja Petrof, med katerimi je na ogled na primer tudi najljubše sedlo Katarine Velike. Ob zgodovinski razstavi pa je na ogled tudi postavitev, ki vključuje dela sodobnih ruskih umetnikov. Osrednja tema predstavljenih umetnin je kaj drugega kot šport.
Povečan obisk trčil ob meje kapacitet muzeja
Ne glede na to, da je bila izbira začasnih razstav, ki sta se umestili v kontekst mednarodnega športnega dogodka premišljena in usmerjena k še dodatni promociji države gostiteljice, njene zgodovine in kulture, pa je povečani obisk muzejskih gledalcev in ritem delovanja institucije trčil ob njene meje.
Muzej je bil v času olimpijskih iger odprt vse dni v tednu, za kar pa zaposleni niso dobili nobenega dodatka k plači, ki sicer v povprečju znaša 7 tisoč rubljev, kar je malo manj kot 150 evrov, še poroča The Art Newspaper. Tajnica v muzeju Irina Prokhorenko tako pravi, da ni prepričana, da so bile olimpijske igre za Soči dobre, temu pa dodala, da sama "ni dovolj bogata", da bi se lahko udeležila kakšnega izmed športnih dogodkov, ki so potekali. Strinjala pa se je, da je bilo odprtje, ki si ga je ogledala na televiziji, lepo.
Kulturni prostori v času paraolimpijskih iger
Med 7. in 13. marcem, ko bodo v Sočiju potekale paraolimpijske igre, bodo vse tamkajšnje kulturne ustanove imele prost vstop, še pojasnjujejo v ruskem muzeju. Ob tej priložnosti pa so sočijski mestni muzej opremili z dvigali, stranišči in drugimi elementi, prirejenimi za invalide, kar za kulturno ustanovo vsekakor predstavlja pridobitev.
V času trajanja olimpijskih iger so v Sočiju odprli tudi Muzej olimpijskih zmag.