Petek, 8. 1. 2016, 15.32
8 let, 7 mesecev
Od nekdaj znamenitega mestnega hotela je ostalo le še ime, streha se je že porušila
Od nekdanjega (blišča) ljubljanskega Bellevue ni ostalo več veliko. Že leta namreč na Šišenskem hribu propada nekdanji mestni hotel, ki je v svoji več kot stoletni zgodovini zamenjal že več lastnikov. Svoje pa je v zapuščeni stavbi, ki jo je zajelo že več požarov, zadnji pred dvema letoma, zadal tudi ogenj.
A kot pojasnjuje častni generalni konzul Hašemitske kraljevine Jordanije Samir Amarin, so se zaradi drugačnih poslovnih okoliščin spremenili tudi načrti lastnika objekta. Zato so se leta 2013 odločili za njegovo prodajo, ki pa še ni uresničena. Doda tudi, da se lastnik sicer nikoli ni ukvarjal s hotelirstvom in.
"Prodajamo ga na vse mogoče načine. Ponujam ga v Sloveniji, v arabskem svetu in drugod po tujini, a se resen interesent še ni našel." Vsake toliko časa se kdo oglasi s ponudbo, ki pa ni resna, doda jordanski častni konzul. Do uradnega povpraševanja pa tako v zadnjih letih še ni prišlo.
"Zelo radi bi objekt prodali. Ne postavljamo cene, sprejemamo pa sprejemljivo kupnino. Pozivamo slovenske organe, da pri tem pomagajo oz. da se angažirajo vsi, ki imajo moč, da se objekt proda. Da ga bo mogoče obnoviti in da bo tako hotel lahko spet pokazal šarm, ki ga je nekoč imel," je jasen Amarin. "Škoda je, da stavba propada in da Ljubljana nima elitnega hotela, ki bi ga potrebovala."
Ali kot navedejo lokalno voljo za ureditev stanja: "Zato smo že v letu 2009 s takratnimi lastniki ZVKDS sodelovali pri pripravi idejnih zasnov za prenovo obstoječega hotela in prizidka. Da bi omogočili čimprejšnjo realizacijo takrat načrtovanega objekta (prenove in prizidka), je MOL, glede na to, da obstoječi urbanistični dokument tega ni dopuščal, pristopila k pripravi novega izvedbenega akta (OPPN), pozneje pa merila in pogoje za prenovo in novogradnje opredelila v OPN-IF in s tem zagotovila možnosti za hitrejšo prenovo."
"Kdorkoli pa lahko na podlagi veljavne zakonodaje poda prijavo na Inšpektorat RS za kulturo in medije pri ministrstvu za kulturo z zahtevo po sanaciji poškodb in preprečitvi nadaljnjega propadanja. To smo v preteklosti že storili," Vičić odgovarja na vprašanje, kaj lahko naredijo v imenu zaščite propadajočega kulturnega spomenika, glede na to, da gre za zasebnega lastnika.
Nekoč kavarna, pozneje hotel
Preden so na Šišenskem hribu leta 1909 zgradili hotel Bellevue, je tu stala lesena kavarna, ki jo je kupil šišenski vinski trgovec Alojzij Zajec.
Kavarno je porušil in nastal je namestitveni secesijski objekt, ki ga je sprva imel namen poimenovati K razgledu na šišenskem griču, vendar je nato prevladalo ime Bellevue (v francoščini lep razgled). Na tak način je tako že v prvem zamahu pozornost usmerjena k lokaciji objekta, ki stoji na pobočju mestnega hriba in na njem zavzema dominantno pozicijo.
Status spomenika je zgradba, ki po slogu iz leta 1909 spada v srednjeevropski arhitekturni prostor, dobila zaradi umetnostnih, arhitekturnih in kulturnih vrednosti. Objekt je bil zgrajen v razgibanih stavbnih delih – osrednjo, ki je po višini izstopala in prečno postavljenima stranskim traktoma, poudarjena s strešnima okenskima stolpičema.
Pretekle podobe nekdanjega hotela Bellevue